Najnowocześniejsze symulatory egzaminują przyszłych maszynistów

W Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów działają już nowoczesne symulatory pojazdów kolejowych przeznaczone do przeprowadzania egzaminów. Ich zakup dofinansowany został z Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Od 2023 r. nastąpiły zmiany w egzaminach dla kandydatów na maszynistów. Wcześniej egzaminy prowadziły komercyjne jednostki, o różnym poziomie oferty edukacyjnej. Teraz egzaminy są państwowe, a jedynym organem upoważnionym do egzaminowania jest  Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów (CEMM) w Warszawie.

Egzaminy są kilkuetapowe. Ostatnim krokiem jest uzyskanie świadectwa maszynisty. Egzamin przebiega z wykorzystaniem jednych z najnowocześniejszych symulatorów na świecie.

W CEMM do dyspozycji zdających są symulatory lokomotywy elektrycznej, elektrycznego zespołu trakcyjnego oraz lokomotywy manewrowej. To jedne z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych tego typu urządzeń na świecie.

Wyjątkowe w porównaniu z innymi symulatorami dostępnymi obecnie na rynku szkoleniowym w Polsce jest wyposażenie w ujednolicone pulpity, zgodne z obowiązującymi wymaganiami ergonomii i prawidłowego rozmieszczenia przyrządów. Zapewnia to miarodajne, porównywalne i powtarzalne prowadzenie egzaminów.

W symulatorach wykorzystane jest odwzorowanie rzeczywistych tras kolejowych. Symulatory zostały zakupione w ramach projektu dofinansowanego  ze środków unijnych pn. Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów.

W ramach projektu powstał również krajowy rejestr maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe. Rejestr gromadzi w jednym miejscu wszelkie dostępne informacje o osobach uprawnionych do prowadzenia pojazdów kolejowych, posiadanych przez nich uprawnieniach i kwalifikacjach, a także o przebiegu ścieżki zawodowej.

Wartość całkowita projektu wynosi ponad 48 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020  to kwota prawie 41 mln zł.

Projekt ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa transportu kolejowego poprzez minimalizację liczby zdarzeń kolejowych. Polska jest drugim obok Holandii krajem Unii Europejskiej wykorzystującym symulatory do egzaminowania kandydatów na maszynistów.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Elastyczność sieci szansą na energię elektryczną dostępną wszędzie

Nowoczesny, dynamiczny system elektroenergetyczny wymaga wdrażania innowacyjnych produktów i...

Trendy kształtujące branżę biotechnologiczną

Biotechnologia obejmuje wykorzystanie żywych organizmów i procesów biologicznych w...

Prace badawczo-rozwojowe w sektorze farmaceutycznym

Jak wynika z raportu Bank of America Merrill Lynch,...

Lidzbark Warmiński. Powstaje Ciepłownia Przyszłości

Przekształcanie w Polsce ciepłownictwa opartego na paliwach kopalnych w...