Lidzbark Warmiński. Powstaje Ciepłownia Przyszłości

Przekształcanie w Polsce ciepłownictwa opartego na paliwach kopalnych w efektywne energetycznie i kosztowo systemy OZE, to już nie jedynie wizja przyszłości. Właśnie powstaje rozwiązanie, dzięki któremu energia potrzebna do ogrzewania mieszkań i wody na jednym z polskich osiedli nawet w 90% pochodzić będzie z odnawialnych źródeł. Ciepłownia Przyszłości to pierwszy taki projekt w kraju realizowany przez polskich naukowców, skupiający się nie na neutralności klimatycznej domków jednorodzinnych – a całego osiedla bloków mieszkalnych. Jest to ogromny krok w stronę niemal całkowitej dekarbonizacji kraju. 

Zielona zmiana nabiera rozpędu

Ciepłownictwo systemowe czekają duże zmiany w związku z koniecznością osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Obecnie polskie ciepłownie nadal wykorzystują głównie paliwa kopalne, co wpływa negatywnie na zmiany klimatyczne. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje projekt, który jest finansowany z Funduszy Europejskich. Wykonawcą oraz autorem instalacji i technologii jest Euros Energy, polska firma inżynieryjna propagująca nowoczesną energetykę opartą na zasobach odnawialnych.

Projekt ten nie jest tylko futurystycznym rozwiązaniem naukowców. Pierwszy Demonstrator Technologii właśnie powstaje w Lidzbarku Warmińskim. Będzie on zasilał w ciepło większość budynków na Osiedlu Astronomów, a także służył do przygotowania ciepłej wody użytkowej na potrzeby mieszkańców. Ciepłownia Przyszłości w ponad 90% wykorzystywać będzie lokalnie dostępne odnawialne źródła energii. 

Ciepłownia Przyszłości zapewni niemal całkowitą dekarbonizację systemu ciepłowniczego i osiągnięcie neutralności klimatycznej. To unikalne rozwiązanie, wykorzystujące połączenie pomp ciepła z trójstopniowym systemem magazynowania – mówi dr Kamil Kwiatkowski, Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy. Nasz pełnoskalowy demonstrator technologii pomp ciepła i magazynów ciepła istotnie wpłynie na transformację energetyczną w Polsce oraz wytyczy kierunek inny, niż wykorzystywanie gazu ziemnego jako paliwa zastępczego dla węgla – dodaje. 

Demonstrator Technologii Ciepłowni Przyszłości Euros Energy HC Plant zostanie uruchomiony do listopada 2023 roku. 

Synergia technologii 

Dążenie do dekarbonizacji Polski w wielu projektach wiąże się z zastąpieniem spalania węgla na rzecz spalania gazu ziemnego. Jest on, podobnie jak węgiel, paliwem kopalnym, ich spalanie prowadzi do emisji dwutlenku węgla. Warto przy tym wspomnieć, że paliwa kopalne nadal stanowią 85% całkowitych dostaw energii, jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE).

Warto podkreślić, że projekt Ciepłownia Przyszłości to pierwszy taki projekt w kraju realizowany przez polskich naukowców, skupiający się nie na neutralności klimatycznej domków jednorodzinnych a całego osiedla bloków mieszkalnych. 

Realizując Ciepłownię Przyszłości Euros Energy dąży do całkowitego wyłączenia procesów spalania, w szczególności węgla. Dlatego zastosowany system pomp ciepła zintegrowano z trzema innymi źródłami: z powietrznymi wymiennikami ciepła, z niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz z wysokotemperaturowym magazynem wodnym. Dodatkowo zasilany jest on energią elektryczną produkowaną bezpośrednio na miejscu z hybrydowych kolektorów słonecznych PVT oraz z pobliskiej instalacji fotowoltaicznej. Rozwiązanie polskich naukowców jest w pełni skalowalne. Planowane są kolejne realizacje wykorzystujące potencjał Ciepłowni Przyszłości*.

* Przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Rozwój 2014-2020, w ramach projektu pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wykonawcą oraz autorem instalacji i technologii jest Euros Energy. Partner Technologiczny Mitsubishi Electric. Dysponent sieci ciepłowniczej Veolia.

***

Euros Energy to polska firma inżynieryjna propagująca nowoczesną energetykę opartą na zasobach odnawialnych. Jest producentem ekologicznych urządzeń m.in. pomp ciepła. Produkty marki są skierowane do klientów indywidualnych oraz odbiorców przemysłowych. Dzięki zespołowi ekspertów, 12 latom doświadczenia dla budownictwa wielorodzinnego, czterem specjalistycznym laboratoriom z sukcesem realizuje swoje projekty, które stanowią element transformacji energetycznej Polski. Euros Energy produkuje nie tylko urządzenia, lecz całe ekologiczne systemy.

Źródło informacji i zdjęcia: materiały prasowe.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Elastyczność sieci szansą na energię elektryczną dostępną wszędzie

Nowoczesny, dynamiczny system elektroenergetyczny wymaga wdrażania innowacyjnych produktów i...

Trendy kształtujące branżę biotechnologiczną

Biotechnologia obejmuje wykorzystanie żywych organizmów i procesów biologicznych w...

Prace badawczo-rozwojowe w sektorze farmaceutycznym

Jak wynika z raportu Bank of America Merrill Lynch,...

„Ścieżka SMART”. Wydłużono termin składania wniosków 

Do 30 października wydłużono termin składania wniosków do konkursu...