Prace badawczo-rozwojowe w sektorze farmaceutycznym

Jak wynika z raportu Bank of America Merrill Lynch, ponad 50% firm produkcyjnych testuje rozszerzoną rzeczywistość w celu poprawy wydajności i jakości produktów oraz obniżenia kosztów. Ma to szczególne znaczenie w branży farmaceutycznej i biotechnologicznej, ponieważ wytwarzanie bezpiecznych farmaceutyków czy suplementów na skalę przemysłową to złożony oraz wymagający proces.

Przemysł farmaceutyczny i biotechnologiczny charakteryzuje się bardzo dynamicznym tempem rozwoju. To właśnie w tych sektorach gospodarki można zaobserwować wysokie nakłady na prace badawczo-rozwojowe, tj. R&D. Według raportu GUS, krajowa produkcja od lat plasuje się w czołowej trójce liderów innowacji.  

Na prace badawczo-rozwojowe składają się działania, mające na celu podniesienie innowacyjności wytwarzanych produktów. Działy R&D liderów branży na całym świecie na bieżąco śledzą nowinki, aby sukcesywnie podnosić jakość i atrakcyjność oferowanych towarów, a także rozszerzać swoje portfolio. W tradycyjnym rozumieniu, pojęcie prac badawczo-rozwojowych definiuje się jako wszelkie aktywności związane z rozwojem i zarejestrowaniem nowych substancji leczniczych, czyli tak zwanych leków innowacyjnych. Proces ten jest bezpośrednio związany z największym nakładem prac i kosztów oraz najwyższym stopniem innowacyjności w skali danego przedsiębiorstwa.

Technologią, która ma wiodące znaczenie dla zmian w całej gospodarce, jest sztuczna inteligencja. W ostatnich latach AI wykorzystuje się na różnych etapach działań, jak badania i rozwój, procesy kliniczne, analiza i porządkowanie złożonych danych. 

Sztuczna inteligencja, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, blockchain oraz inne technologie pozwalają na ogromny postęp w sektorze, począwszy od łańcucha dostaw, poprzez procesy produkcyjne, R&D aż po usługi dla konsumentów. Cały sektor odważnie stawia na nowoczesne technologie, co skutkuje zwiększeniem innowacyjności. Jest to widoczne również w Polsce. Docelowo, największy nacisk jest kładziony na rozwój samego produktu, który ma wpisywać się w aktualne trendy oraz potrzeby, a nawet je wyprzedzać – mówi Aleksandra Smolczyk (na zdjęciu), kierownik ds. badań i rozwoju w onesano, producenta naturalnych suplementów diety.

Prace technologiczne prowadzą do opracowania składu nowego produktu. Właściwy dobór substancji czynnych i pomocniczych jest najważniejszym procesem, który opiera się na dogłębnej analizie danych i doświadczeniu najwyższej klasy ekspertów. Początkowe prace laboratoryjne mają na celu dokładne poznanie substancji, które znajdą zastosowanie w produkcie, a także ich ewentualną modyfikację czy ocenę właściwości fizykochemicznych. Kolejnym krokiem jest przetransferowanie całego procesu na dużą skalę technologiczną. Formulacja, poza stabilnością produktu, powinna być też odpowiednio dostosowana do indywidualnych preferencji użytkownika końcowego. W tym obszarze kluczową rolę pełnią smak oraz wygląd, dopasowane do różnych grup odbiorców, jak na przykład dzieci czy seniorów.

Formulacja powinna zapewnić jak najwyższą jakość produktu, która znajdzie potwierdzenie w badaniach analitycznych i stabilności. Zaawansowanie oraz złożoność prac z obszaru R&D w farmacji i biotechnologii wymagają od przedsiębiorców dużego nakładu finansowego oraz posiadania odpowiedniego zaplecza zarówno technologicznego, jak i naukowego.  

***

Onesano jest firmą biotechnologiczną, zaawansowanym i innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Sercem onesano są zakłady produkcyjne zlokalizowane w Czechowicach-Dziedzicach, posiadające własne laboratorium oraz wykwalifikowaną kadrę specjalistów. To dzięki nim onesano może szczycić się autorskimi recepturami, opatentowanymi składami i innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Produkcja jest realizowana w oparciu o najwyższe standardy, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Bazę linii produkcyjnych stanowi EstroVita – w 100% roślinny suplement diety zawierający kwasy omega 3,6,9, pozyskany z mieszaniny co najmniej czterech olejów, wzbogacony o naturalne witaminy oraz Yaast, suplement diety zawierający unikalny postbiotyk Yarrowia lipolytica wpisane na listę Novel Food. Onesano jest firmą z polskim kapitałem, prowadzącą produkcję w naszym kraju i w pełni kontrolującą cały proces produkcyjny. Głównym obszarem działalności jest produkcja naturalnych suplementów diety w postaci bioestrów i unikalnych postbiotyków oraz funkcjonalnych dodatków do żywności zorientowanych na rynek spożywczy. Firma produkuje również suplementy diety dla zwierząt towarzyszących oraz posiada dedykowaną ofertę produktową dla rolnictwa. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Chorzowie. 

Źródło informacji i ilustracji – materiały prasowe.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Elastyczność sieci szansą na energię elektryczną dostępną wszędzie

Nowoczesny, dynamiczny system elektroenergetyczny wymaga wdrażania innowacyjnych produktów i...

Trendy kształtujące branżę biotechnologiczną

Biotechnologia obejmuje wykorzystanie żywych organizmów i procesów biologicznych w...

Lidzbark Warmiński. Powstaje Ciepłownia Przyszłości

Przekształcanie w Polsce ciepłownictwa opartego na paliwach kopalnych w...

„Ścieżka SMART”. Wydłużono termin składania wniosków 

Do 30 października wydłużono termin składania wniosków do konkursu...