„Niebieski korytarz” na Redze – nie tylko dla troci

Dobiega końca realizacja jednego z najdłuższych projektów z udziałem Funduszy Europejskich. Chodzi o projekt „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów”, który wystartował w 2012 roku.

„Niebieski korytarz” to korytarz migracyjny dla ryb wędrownych, głównie troci. Powstał na, płynącej przez Pojezierze Zachodniopomorskie i Pobrzeże Szczecińskie, rzece Rega oraz w jej dopływach. Liczy sobie ponad 130 km, zapewnia bezpieczeństwo ryb wędrownych oraz innych organizmów wodnych, polepszając warunki bytowania i rozrodu ich populacji.

Najważniejszym przedsięwzięciem w ramach tego projektu było udrożnienie koryta rzeki Regi i jej dopływów. Wiązało się to ze zbudowaniem 23 przepławek, czyli konstrukcji mających za zadanie umożliwienie pokonania sztucznych barier w rzece (jazów czy elektrowni wodnych) przez migrujące ryby. Utworzono też liczne sztuczne tarliska ryb łososiowatych, które obejmują łącznie powierzchnię ponad 12 tys. m2.

W sąsiedztwie elektrowni wodnych w Płotach, Likowie i Rejowicach powstały elektryczne bariery odstraszające dla ryb, by nie wpadały w turbiny. W zlewni Regi pojawiło się 60 tys. nowych drzew, Straż Rybacka otrzymała nowoczesny sprzęt do walki z kłusownikami, a w Gryficach powstało Centrum Monitoringu i Informacji Przyrodniczej.

Komisja Europejska od początku wspierała tę inicjatywę. Całkowity budżet projektu wynosił ponad 5,4 mln euro. Połowę tej kwoty pozyskano z unijnego programu LIFE+. Resztę sfinansowały Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które – z chwilą powstania w 2018 roku – zostało liderem projektu.

Termin całkowitego zakończenia projektu to 30 czerwca br.

Źródło informacji i zdjęcia: Serwis Samorządowy PAP.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Siedem antysmogowych zadań dla rządu

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu...

Program Czyste Powietrze. Prace nad rozwiązaniem problemu zaległych wypłat

Kilkanaście tysięcy beneficjentów, którzy ponieśli koszty ocieplenia domów i...

Program Czyste Powietrze potrzebuje wsparcia rządu

Program Czyste Powietrze znalazł się na skraju bankructwa -...