„Niebieski korytarz” na Redze – nie tylko dla troci

Dobiega końca realizacja jednego z najdłuższych projektów z udziałem Funduszy Europejskich. Chodzi o projekt „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów”, który wystartował w 2012 roku.

„Niebieski korytarz” to korytarz migracyjny dla ryb wędrownych, głównie troci. Powstał na, płynącej przez Pojezierze Zachodniopomorskie i Pobrzeże Szczecińskie, rzece Rega oraz w jej dopływach. Liczy sobie ponad 130 km, zapewnia bezpieczeństwo ryb wędrownych oraz innych organizmów wodnych, polepszając warunki bytowania i rozrodu ich populacji.

Najważniejszym przedsięwzięciem w ramach tego projektu było udrożnienie koryta rzeki Regi i jej dopływów. Wiązało się to ze zbudowaniem 23 przepławek, czyli konstrukcji mających za zadanie umożliwienie pokonania sztucznych barier w rzece (jazów czy elektrowni wodnych) przez migrujące ryby. Utworzono też liczne sztuczne tarliska ryb łososiowatych, które obejmują łącznie powierzchnię ponad 12 tys. m2.

W sąsiedztwie elektrowni wodnych w Płotach, Likowie i Rejowicach powstały elektryczne bariery odstraszające dla ryb, by nie wpadały w turbiny. W zlewni Regi pojawiło się 60 tys. nowych drzew, Straż Rybacka otrzymała nowoczesny sprzęt do walki z kłusownikami, a w Gryficach powstało Centrum Monitoringu i Informacji Przyrodniczej.

Komisja Europejska od początku wspierała tę inicjatywę. Całkowity budżet projektu wynosił ponad 5,4 mln euro. Połowę tej kwoty pozyskano z unijnego programu LIFE+. Resztę sfinansowały Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które – z chwilą powstania w 2018 roku – zostało liderem projektu.

Termin całkowitego zakończenia projektu to 30 czerwca br.

Źródło informacji i zdjęcia: Serwis Samorządowy PAP.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Świat zbyt wolno odchodzi od węgla

Zużycie energii z węgla nie zmniejsza się wystarczająco szybko...

Elektryczna flota przyszłością firm… nie tylko kurierskich

Dekarbonizacja floty, zeroemisyjność, zielona transformacja – to tylko kilka...

Instrumenty EBI oraz KE wspierają sprawiedliwą transformację regionów górniczych

Jak instrumenty EBI oraz Komisji Europejskiej mogą uzupełnić wsparcie...

Program Mój Prąd 5.0. Czy wystarczy budżetu?

W kwietniu br. ruszył Programu Mój Prąd 5.0. Ważnymi...