Programu „Współpraca”. Innowacje w rolnictwie

Nawet 325 tys. zł wsparcia można dostać na skracanie łańcuchów dostaw. Trwa nabór w ramach programu „Współpraca”. Dzięki temu rolnicy mogą zyskać wyższą cenę za swoje produkty. Innowacyjne projekty są korzystne dla rozwoju wsi. Niebawem rozpoczną się kolejne nabory na rozwiązania, które sprzyjają opłacalności produkcji.

Cieplarnianie warunki, odpowiednie oświetlenie i ciągły nadzór naukowców. W uczelnianym laboratorium kontrolowany jest wzrost nietypowej trawy. Naukowcy wprowadzili specjalną odmianę grzyba. Symbioza obu organizmów pozwoliła wytworzyć substancje, które chronią roślinę.

– On tak naprawdę tę trawę wspiera, powoduje, że ona lepiej rośnie, że jest bardziej odporna na suszę, podnosi jej jakość i użytkowość – mówi dr Anna Baturo-Cieśniewska z Politechniki Bydgoskiej. Taka trawa może znaleźć szerokie zastosowanie, np. na boiskach piłkarskich, polach golfowych i na pastwiskach

Naukowcy prowadzą dokładne badania, by wynalazek znalazł szerokie zastosowanie. A możliwe jest to dzięki programowi „Współpraca”. – Jest on nakierowany na praktyczne wdrażanie rozwiązań, które nauka ma, a którym brakuje funduszu, który pozwoliłby wdrożyć te rozwiązania – zaznacza prof. Dariusz Pańka.

W ramach projektu „Współpraca” między innymi rozpowszechniono idee uprawy polskiej soi, hodowano trzodę żywioną paszą bez GMO, opracowano nową odmianę ziemniaków. Innowacje w rolnictwie są niezwykle potrzebne. W tej chwili trwa nabór na skracanie łańcuchów dostaw, czyli na takie działania, które pozwalają omijać pośredników i zbliżyć rolnika do konsumenta.

– Każde działanie rolnika, które dodaje wartości, kiedy on przetwarza swoje produkty, daje mu szansę na to, że po prostu nadzwyczajnie w świecie nieco więcej zarobi – zwraca uwagę dyrektor Kujawsko-Pomorskiego ODR w Minikowie Ryszard Kamiński.

Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wiosną natomiast ma rozpocząć się kolejny nabór w ramach programu „Współpraca”. Wsparcie będzie można uzyskać na inne duże innowacyjne projekty.

Źródło: oprac. za bydgoszcz.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Elastyczność sieci szansą na energię elektryczną dostępną wszędzie

Nowoczesny, dynamiczny system elektroenergetyczny wymaga wdrażania innowacyjnych produktów i...

Trendy kształtujące branżę biotechnologiczną

Biotechnologia obejmuje wykorzystanie żywych organizmów i procesów biologicznych w...

Prace badawczo-rozwojowe w sektorze farmaceutycznym

Jak wynika z raportu Bank of America Merrill Lynch,...

Lidzbark Warmiński. Powstaje Ciepłownia Przyszłości

Przekształcanie w Polsce ciepłownictwa opartego na paliwach kopalnych w...