Aktywność zawodowa kobiet wciąż rośnie. Raport Walutomatu

Dzień Kobiet to doskonały moment na przyjrzenie się płci pięknej pod kątem ekonomii i gospodarki. Okazuje się, że kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn, mają niższe emerytury, ale z drugiej strony są lepiej wykształcone, cenione bardziej przez pracodawców oraz… żyją dłużej.

W Raporcie Walutomatu “Rola kobiet w gospodarce” autorzy dokładnie analizują znaczenie jakie kobiety odgrywają we współczesnej Polsce. Korzystając z najnowszych danych Spisu Powszechnego i danych GUS, można spojrzeć na statystyczne Polki, analizując wiele aspektów ekonomicznych. A warto przypomnieć, że kobiety w Polsce stanowią 51,5 proc. społeczeństwa, co przekłada się na 19,68 mln osób.

Z pozytywnych wiadomości: aktywność zawodowa kobiet wciąż rośnie, są dobrze wykształcone i są świetnymi managerkami. Jeszcze w 2009 roku 55,6 proc. kobiet w wieku 20-64 lata było zatrudnionych. W 2020 roku było to o 10 punktów procentowych więcej – 65,7 proc.. Jednak ciągle Polki dotykają nierówności płacowe. Kobiety zarabiają ok. 8,5 proc. mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Co ciekawe nierówności te są jednymi z niższych w Europie.

Problemem kobiet jest również brak przebicia się na najwyższe stanowiska firmowe. Optymistycznym akcentem jest to, iż z badań wynika, że firmy z większą równością płci na wyższych stanowiskach mają o 26% większe szanse na ponadprzeciętne zyski niż te, które mają najmniej kobiet wśród kadry zarządzającej lub nie mają ich wcale.

Także emerytura pań jest znacznie niższa niż mężczyzn, co wynika z niższych płac, ale przede wszystkim niższego wieku emerytalnego. W 2021 roku średnia emerytura mężczyzn wynosiła 3184,20 zł. Z kolei w przypadku kobiet było to zaledwie 2127,71 zł.

„Kobiety pracują krócej, a ponieważ wysokość emerytury zależy od wysokości wpłaconych składek ich świadczenia są dużo niższe” – mówi Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomatu.

Pandemia koronawirusa także nie pomogła kobietom, ponieważ, jak wynika ze statystyk, sporo z nich zrezygnowało z aktywności zawodowej w tym okresie.

O przyczynach i analizie tych wszystkich aspektów, można przeczytać w Raporcie Walutomatu “Rola kobiet w gospodarce”, dostępnym na www.walutomat.pl.

Źródło informacji: Currency One. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

W opinii ekonomistów PKO BP. Nastąpi ożywienie gospodarcze, 3,7 proc. wzrost PKB oraz dezinflacja

W opinii ekonomistów PKO Banku Polskiego wzrost realnych dochodów...

Na blokadach Polska może stracić więcej niż Ukraina

Od kilku miesięcy trwają protesty rolników m.in. przeciw wwozowi...

Brak inwestycji portowych oraz kolejowych ogranicza potencjał polskiego eksportu rolnego

Załadowanie zboża na statek trwa dziś w Polsce dwukrotnie...

Decyzje Komisji Europejskiej w sprawie Zielonego Ładu

Komisja Europejska opublikowała 15 marca projekt zmiany dwóch rozporządzeń...