Warszawa. Powstanie nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej

Na Młocinach przy ul. Papirusów 1/3 powstanie nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej. Remont przejdzie też znajdująca się tam leśniczówka. Zgodnie z podpisaną właśnie umową prace mają być wykonane w ciągu 16 miesięcy. Ich koszt to 17,1 mln zł.

Inwestycja realizowana będzie przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta tuż przy popularnym wśród mieszkańców Warszawy Lesie Młocińskim. Pozwoli ona rozszerzyć dotychczasową bazę dydaktyczną Lasów Miejskich – Warszawa o nowe Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE) oraz wyremontowaną, pobliską leśniczówkę. Obecnie miejska jednostka prowadzi działania edukacyjne, korzystając z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej położonego na skraju Rezerwatu Przyrody Las Kabacki.

Dbanie o planetę to nie tylko codzienna troska o środowisko, ale też pogłębianie wiedzy na ten temat. A gdzie lepiej przyswajać informacje o ekologii i przyrodzie niż w jej bezpośrednim otoczeniu? Las Młociński nadaje się do tego doskonale. A to przecież tylko jedno z takich miejsc w stolicy, do dyspozycji mieszkańców są też m.in. placówka w Lesie Kabackim czy nadwiślański „Kamień” – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. 

Dzięki inwestycji warszawiacy zyskają kolejne miejsce na mapie miasta, w którym poszerzą swoją wiedzę z zakresu ekologii. Szacujemy, że rocznie z tego nowoczesnego obiektu będzie mogło skorzystać nawet 25 tys. osób – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej będzie parterowym budynkiem o powierzchni ponad 1200 mkw. Znajdą się w nim m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Obiekt ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także energooszczędny i ekologiczny. Źródłem ogrzewania będą pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Na budynku znajdzie się zielony dach. Przewidziane jest także utworzenie ogrodu deszczowego.

CEE będzie posiadać szeroką ofertę edukacyjną. Głównymi odbiorcami zajęć będą uczniowie szkół i przedszkoli, jednak placówka umożliwi także szeroki wybór zajęć rodzinnych i dla osób dorosłych.

W ramach inwestycji przeprowadzony zostanie też remont pobliskiej leśniczówki. Budynek ma 190 mkw. i wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Oprócz codziennej działalności kawiarnianej, będą się w nim odbywały m.in. wernisaże, wystawy plastyczne, spotkania z autorami. Budynek posłuży również edukacji ekologicznej. Wewnątrz ma się znajdować pełne zaplecze sanitarne, w tym toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynków. Istniejąca zieleń zostanie poddana pielęgnacji, pojawią się dodatkowe rośliny, ścieżki, ławki i śmietniki.

Prace projektowe i budowlane wykona konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Planowany termin zakończenia inwestycji to II połowa 2023 r.

Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna”.

W styczniu tego roku podpisano również umowę na modernizację zabytkowej, drewnianej leśniczówki w Lesie Kabackim, która docelowo ma posłużyć m.in. na prowadzenie działań ekspozycyjno-wystawienniczych. Prace, które prowadzone są pod okiem Stołecznego Konserwatora Zabytków, potrwają 18 miesięcy.

Źródło: informacji i zdjęcia – um.warszawa.pl

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Droga polskiego przemysłu do zeroemisyjności

Zapobieganie zmianom klimatycznym oraz walka o ochronę naszej planety...

Ku przyszłości – zbliża się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024

Czy niewielkie kroki mogą prowadzić do wielkich zmian? V...

Nowy cel UE. Polska bez szans?

Chociaż Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wariant redukcji emisji CO2...

Efektywność energetyczna budynków. Nowa dyrektywa UE to szansa na czyste powietrze oraz niższe rachunki

W tym tygodniu Parlament Europejski przyjął nowelizację unijnej dyrektywy...