Firmy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami

Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

Stres, którego doświadczamy w pracy, wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także na zdrowie jamy ustnej. Jak pokazują badania Medicover Stomatologia zrealizowane w ramach kampanii „Rozzgrzytani”, aż 78% ankietowanych przez dentystów pracowników stresuje się w pracy.

Efekt? Coraz więcej pracowników dotyka bruksizm. To przypadłość o podłożu psychosomatycznym, objawiająca się głównie zaciskaniem szczęki i zgrzytaniem zębami, która, nieleczona, prowadzi najpierw do starcia, a później do wyniszczenia zębów. Skalę zjawiska widać w badaniach Medicover Stomatologia.  

Niemal połowa pracowników ankietowanych sieć uskarża się dziś na zaciskanie zębów w stresujących sytuacjach, 27% zauważa u siebie starte i spękane zęby, a 21% wie, że zgrzyta zębami. Bólu głowy doświadcza natomiast 53%, a bólu ramion i szyi – aż 59% ankietowanych. Co czwarty słyszy natomiast charakterystyczne dla bruksizmu klikanie i trzaskanie w szczęce, np. podczas ziewania.

Problem zaczynają dostrzegać też pracodawcy. W firmach pojawiają się warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają pomóc pracownikom zrelaksować się i uchronić zęby przed zgubnymi skutkami stresu.

Pracownicy, którzy biorą udział w takich zajęciach, mogą nauczyć się m.in. technik relaksacyjnych, rozluźniania mięśni okolic twarzy, szyi i barków, a także większej uważności na reakcje organizmu. Uczą się też prawidłowej pozycji ciała i wyciszania w stresujących sytuacjach. Mają także możliwość wykonania skanu 3D jamy ustnej.

Jako pierwsza na taki ruch zdecydowała się działająca w Warszawie firma Haleon, w której kilkudziesięciu pracowników wzięło udział w warsztatach fizjoterapeutyczno-logopedycznych mających przeciwdziałać skutkom bruksizmu. Podobne praktyki wprowadził u siebie także sam Medicover.

– Bruksizm i jego konsekwencje widać nie tylko na zębach. Wpływa on też na o wiele więcej struktur w organizmie. Często towarzyszą mu bowiem migrenowe bóle głowy, bóle pleców, szyi i karku, przewlekłe zmęczenie, a nawet szumy uszne i bezsenność. To dolegliwości, które wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, w tym koncentrację w pracy i produktywność, a także, co gorsze, mogą potęgować napięcie i stres – mówi Justyna Walczewska, fizjoterapeutka stomatologiczna Medicover Stomatologia, która prowadzi warsztaty w firmach.

– Pokazywane na warsztatach praktyczne ćwiczenia, np. ze specjalnymi piłeczkami do masażu czy techniki wyciszania się znane amerykańskim komandosom, mają pomóc na co dzień pracownikom wyciszyć się, zrelaksować ciało i mięśnie w stresujących sytuacjach, a co za tym idzie: uchronić przed rozwojem bruksizmu. To nowe podejście w profilaktyce tej przypadłości – dodaje.

Ale nie tylko na tym koncentrują się warsztaty. Pozwalają one także lepiej zrozumieć mechanizm stresu i tzw. stresory. Fizjoterapeuci uczą również o roli prawidłowej pozycji ciała w czasie pracy, a także o… prawidłowym ułożeniu języka w jamie ustnej. Ponadto dostarczają wiedzę, która pozwala pracownikowi rozpoznać wczesne symptomy bruksizmu. 

– O tym, że stres, w tym stres w pracy, wpływa na zdrowie zębów, wiele się mówi, ale niewiele w tym temacie robi. Fakt, że pojawiają się tego typu warsztaty, które nie tylko zwracają uwagę na problem, ale dają też praktyczną wiedzę, jest ważnym krokiem w kierunku profilaktyki i prewencji – mówi lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz z Medicover Stomatologia Łódź Pomorska.

Tym bardziej, że problem narasta. Jak pokazały badania kampanii „Rozzgrzytani”, przeprowadzone w wybranych firmach w Polsce, zaledwie co dziesiąty ankietowany pracownik miał przeprowadzaną diagnostykę w kierunku bruksizmu. Większość natomiast wciąż nie jest świadoma tej dolegliwości mimo wyraźnych objawów, które występują u ponad połowy.

***

Ankieta wśród pracowników, przygotowana w ramach kampanii informacyjnej „Rozzgrzytani”, oparty został na badaniach zrealizowanych przez Dział Badań i Rozwoju dla Medicover Stomatologia, które wykonano na grupie 406 pracowników w okresie od maja do września 2023 roku.

Źródło informacji i zdjęcia: Newseria.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Blue Monday. 87% pracowników czuje się przytłoczona stresem

Z ankiety przeprowadzonej przez Grafton Recruitment wynika, że 87%...

Przepisy utrudniają nastolatkom dostęp do szczepień przeciw Covid-19

Przepisy zmieniające zasady kwalifikacji do szczepień na koronawirusa, wprowadzone...

Hipochondria to nie wymysł

Chorobliwy lęk o zdrowie to poważny problem dla tych,...

Trendy na rynku zdrowia – usługi dopasowane do potrzeb, płatność później

Rośnie trend konsumencki, pokazujący, że doceniamy elastyczne i technologicznie...