Przepisy utrudniają nastolatkom dostęp do szczepień przeciw Covid-19

Przepisy zmieniające zasady kwalifikacji do szczepień na koronawirusa, wprowadzone tzw. dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej, ograniczają dostęp nastolatków do korzystania z tych szczepień – wskazuje Prawo.pl. Obecnie osobę poniżej 18. roku życia kwalifikuje do szczepienia tylko lekarz, co oznacza m.in., że nastolatek nie zaszczepi się w aptece.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii (obowiązują od 1 października 2023 r.), osobę niepełnoletnią do szczepienia przeciwko Covid-19 może kwalifikować tylko lekarz (lub felczer). Tymczasem dorosłego do przyjęcia szczepionki zakwalifikuje także: lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny lub farmaceuta (z dyplomem potwierdzającym ukończenie szkolenia) – podaje serwis.

Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego zauważa, że problemem może być wyszukiwarka miejsc, w których można przyjąć szczepienie.

„Jeśli poradnia POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) nie leczy dzieci, to jeśli nie zaznaczy, że szczepi małoletnich, może być w systemie rejestracji niewidoczna. Dlatego jeśli szczepionka w danej poradni jest dostępna dla dorosłych, warto zadzwonić i zapytać, czy zaszczepiony może być także nastolatek” – wyjaśnia Tomasz Zieliński.

Na ten problem odpowiedziało Centrum e-Zdrowia. Poinformowało w komunikacie do poradni POZ, że w najnowszej wersji systemu Centralnej e-Rejestracji, udostępniono w grafiku możliwość oznaczania terminu szczepienia jako „pediatryczny”.

„Aby po udostępnieniu w Centralnej e-Rejestracji terminów były one widoczne dla pacjentów poniżej 18. roku życia, konieczne jest zaznaczenie, że są one terminami pediatrycznymi” – napisano.

Według Prawo.pl restrykcyjne zasady kwalifikacji do szczepienia nastolatków to dodatkowe utrudnienie, które nakłada się na brak najnowszej szczepionki dostosowanej do aktualnego podwariantu koronawirusa. Gdy brakuje szczepionek przeznaczonych dla tej grupy wiekowej, liczba miejsc, w których nastolatek może przyjąć szczepionkę, jest dodatkowo ograniczona.

Ministerstwo Zdrowia próbuje zażegnać kryzys. W tych dniach poinformowało o dodatkowych dostawach szczepionki.

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Blue Monday. 87% pracowników czuje się przytłoczona stresem

Z ankiety przeprowadzonej przez Grafton Recruitment wynika, że 87%...

Hipochondria to nie wymysł

Chorobliwy lęk o zdrowie to poważny problem dla tych,...

Trendy na rynku zdrowia – usługi dopasowane do potrzeb, płatność później

Rośnie trend konsumencki, pokazujący, że doceniamy elastyczne i technologicznie...

W gabinetach lekarskich coraz więcej przypadków COVID-19 oraz grypy typu B

Wszystkie osoby powyżej 12. roku życia mogą się już...