Leszek Czarnecki inwestuje w młodzież

Po wygranej w konkursie ma pan przed sobą ogromne perspektywy. Jak pan widzi przyszłość tego rynku i swoją w nim pozycję?

Naszym celem jest uzyskanie jak największej satysfakcji naszych klientów przez dostarczenie im najwyższej jakości produktów. To nasi klienci zadecydują, gdzie będziemy za parę lat.

Co pana zdaniem sprawiło, że kapituła wybrała właśnie pana biznesplan?

Myślę, że wpływ na decyzję mogło mieć dość duże doświadczenie, jakie mam na swój wiek. Nie bez znaczenia były dotychczasowe sukcesy oraz umiejętność pozyskania finansowania: dotację na rozwój przedsiębiorczości z UE, dotację z urzędu pracy na nowe stanowisko dla osoby bezrobotnej. Mam za sobą również nietrafioną inwestycję, która nauczyła mnie stokrotnie więcej niż niejeden sukces. Myślę, że dla kapituły nie bez znaczenia jest również umiejętność przekucia pomysłu w plany i harmonogramy finansowe.

Zwycięstwo w konkursie organizowanym przez Leszka Czarneckiego to ogromne wyróżnienie. Jak współpracuje się z tak wielkim przedsiębiorcą?

Jest to bardzo cenne doświadczenie, a z drugiej strony duża odpowiedzialność. Na pewno współpraca ta otwiera wiele drzwi, w szczególności młodemu przedsiębiorcy, który ze względu na teoretyczny brak wiedzy i wystarczającego doświadczenia często jest traktowany mało poważnie.

Co poza nagrodą pieniężną zyskał pan dzięki konkursowi?

Oprócz dofinansowania, bardzo ważnym elementem wsparcia jest również dzielenie się know-how i kontaktami inwestora. Przy współpracy z inwestorem konsultowane są efekty poszczególnych
etapów, w tym wyniki finansowe i plany na przyszłość. Jest wiele dobrych inwestycji, ale nie ulega wątpliwości, że najlepiej inwestować w zdrowie.

Czym różnią się produkty sklepu www.znatury.pl od żywności kupowanej na co dzień?

To zależy od tego, co kto kupuje na co dzień (uśmiech), bo coraz więcej osób zaopatruje się w produkty eko. Po pierwsze produkty z www.znatury.pl są na pewno bardzo smaczne, a do tego zdrowe. Bez żadnej agrochemii, pestycydów, wypełniaczy czy barwników. Mamy też produkty trudno dostępne, np. bundze, oscypki, gulasz z jelenia czy filet z bażanta.

Skąd pomysł na sklep ze zdrową, ekologiczną żywnością?

Moja mama miała dolegliwości zdrowotne i oprócz korzystania z metod tradycyjnej medycyny, postanowiła zmienić dietę na ekologiczną. Niestety, było trudno o pozyskanie tego typu produktów, dlatego właśnie stworzyłem swój projekt. Ale zrobiłem to także w opozycji do niskiej jakości żywności, którą w dzisiejszym świecie stanowią coraz bardziej przetworzone, modyfikowane genetycznie produkty, często niewiadomego pochodzenia, pełne wypełniaczy, konserwantów, barwików i różnego rodzaju innych dodatków. Długotrwałe nieracjonalne spożywanie żywności konwencjonalnej skutkuje nieustającym zmęczeniem, alergiami, otyłością, aż po nowotwory.

Czy Polacy chętnie kupują zdrową żywność?

Polska dopiero raczkuje na tym rynku. Uważam, że czeka nas gigantyczny rozwój. Z samego porównania wartości ekorynku niemieckiego i polskiego widać, jak wielka dzieli nas przepaść. Z badań wynika, że w 2006 r. przeciętny Polak wydał na żywność ekologiczną 1,3 euro, a statystyczny Niemiec aż 70 euro. Tak więc sukces polskiego ekorynku jest jeszcze przed nami.

Jakie cechy powinien mieć przedsiębiorca i jego firma, aby zwrócić uwagę inwestorów?

Przede wszystkim: wiarę w to, co się robi. Ale także wytrwałość, umiejętność nawiązywania współpracy, chęć do ciągłego uczenia się czy trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość, oraz otwartość na pozyskiwanie właściwych, mądrzejszych od siebie osób do realizacji projektu. A do tego cechy lidera.

W Polsce na szczęście mówi się o wzroście gospodarczym. Jako ekonomista i przedsiębiorca co pan o tym sądzi? Czy warto rozpocząć działalność gospodarczą w naszym kraju?

Myślę, że przykład Leszka Czarneckiego jest oczywistym dowodem tego, że warto. Dla mnie prowadzenie własnego biznesu to nie tylko praca, ale również ogromna przyjemność i satysfakcja z tego, co robię. To cudowne doświadczenie, gdy z niczego powstaje świetnie prosperująca firma, która swoim odbiorcom dostarcza rzeczywistej wartości.

Rady dla młodych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić własny biznes…

Wyznaczyć sobie jasny cel. Przemyśleć, w jaki sposób chcemy go osiągnąć. Rozpocząć od zebrania świetnych ludzi do pracy. Trzeba głęboko wierzyć w sukces, a na pewno się uda! Pamiętajmy słowa Mahatmy Gandhiego: „Przyszłość zależy od tego, co robimy w teraźniejszości”!

Dziękuję za rozmowę.

Konkurs organizowany jest z inicjatywy Leszka Czarneckiego. Nagrodą w nim była dotacja na biznes w wysokości 100 tys. zł oraz wsparcie merytoryczne od prezesa spółki Getin Holding SA.
żródło: Eurogospodarka 3/2010
 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wpływ konfliktu na ukraińskie płace

Od stycznia br. siła nabywcza ukraińskich pensji spadła średnio...

„Chcę wyjechać na wieś…”

Po raz kolejny zmalała liczba ludności kraju – tym...

Chiny wyprzedziły USA!

Jak stwierdzono w raporcie MFW, opublikowanym 7 października br.,...

Fundusz Senioralny

Pieniądze można dostać z Gdańskiego Funduszu Senioralnego przeznaczonego dla...