Chiny wyprzedziły USA!

Jak stwierdzono w raporcie MFW, opublikowanym 7 października br., PKB tej grupy, w przeliczeniu na parytet siły nabywczej (PPP), wyprzedza grupę siedmiu krajów rozwiniętych (Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Kanada, USA, Francja i Japonia). To efekt ciągnącego się kryzysu gospodarczego światowych czołówek gospodarczych.

Według analityków Economic Outlook, dane te wskazują na dramatyczną zmianę w układzie sił w świecie”. Analitycy „Financial Times” wskazują, że całkowity PKB PPP dla nowych „siedmiu” – to 37,8 bln dol., podczas gdy grupa starej „siódemki” ma tylko 34,5 bln dol. W 2014 r. PKB Chin w PPP wyniesie 17,6 bln dol., a PKB PPP USA będzie po raz pierwszy mniejszy od chińskiego i wyniesie 17,4 bln dol.
Według prognoz MFW, w 2015 r. luka między Chinami a USA wzrośnie do prawie biliona dolarów. PKB PPP Chin będzie wynosić 19,2 bln dol. (16,48% światowego) wobec 18,2 bln dol. (16,28%) w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście, Chiny nadal pozostają w tyle za USA w PKB per capita. Rosja w tym rankingu zajęła szóste miejsce, wyprzedzając Francję i Wielką Brytanię. Rosyjski PKB PPP w tym roku spodziewany jest na poziomie 3,56 bln dol., a w przyszłym roku – 3,64 bln dol. W cenach bieżących odpowiednio – 2,06 i 2,09 bln dol.
Należy przypomnieć, że jeszcze w 2005 r. chińska gospodarka stanowiła mniej niż połowę amerykańskiej (w PPP), ale w 2011 r. osiągnęła poziom 87% gospodarki Stanów Zjednoczonych, a udział Chin w globalnym PKB uzyskał 14,9%. Udział Stanów Zjednoczonych w gospodarce światowej (w ujęciu PPP) zmniejszył się tymczasem do 17,1%.
MFW, na podstawie sprawozdania ICP z 2005 r., przewidywał, że Chiny wyprzedzą Stany Zjednoczone dopiero w 2019 r. Jednak po porównaniu Chin i Stanów Zjednoczonych w bardziej tradycyjnej skali, czyli PKB w dolarach – według aktualnych kursów walut – staje się oczywiste, że Chiny są nadal daleko od światowej dominacji. Według MFW, PKB Chin w cenach bieżących w dolarach do końca 2014 r. wyniesie 10,4 bln dol., a PKB Stanów Zjednoczonych – 16,8 bln dol. W najbliższej przyszłości – co najmniej do 2019 r. – stan rzeczy nie ulegnie zmianie.
JAN WYGANOWSKI
Cały artykuł w numerze 11/2014 Eurogospodarki.
 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wpływ konfliktu na ukraińskie płace

Od stycznia br. siła nabywcza ukraińskich pensji spadła średnio...

„Chcę wyjechać na wieś…”

Po raz kolejny zmalała liczba ludności kraju – tym...

Fundusz Senioralny

Pieniądze można dostać z Gdańskiego Funduszu Senioralnego przeznaczonego dla...

Zachować spokój

Ponad połowa badanych obawia się również o bezpieczeństwo swoich...