Miliony dla pomagających otworzyć cyfrowy świat

Można uzyskać duże pieniądze m.in. na pomoc w nauce korzystania z Internetu. W Polsce 96 proc. pierwotnie wykluczonych cyfrowo to osoby w wieku 45–74 lata. Dokładnie połowa tej grupy nie posiadała nawet podstawowych kompetencji cyfrowych. Tak wynika z danych Cyfryzacji KPRM.

Pierwotne wykluczenie cyfrowe, rozumiane jako niekorzystanie z Internetu (z powodu braku potrzeby, umiejętności, braku sprzętu, łącza, pieniędzy itp.) dotyczyło w 2020 r. w Polsce aż 3,8 mln osób – informuje Cyfryzacja KPRM na stronie internetowej. 

Okazuje się jednak, że głównym problemem nie jest brak dostępu do Internetu. W Polsce – jak podaje Cyfryzacja KPRM – w 2020 r. aż 90 proc. gospodarstw domowych miało bowiem dostęp do Internetu, ale już tylko nieco ponad 81 proc. korzystało z niego co najmniej raz w tygodniu. U sporej grupy osób można zatem mówić nie o wykluczeniu cyfrowym, ale o „wykluczeniu motywacyjnym”.

Podstawą występowania wykluczenia motywacyjnego jest niska świadomość potrzeb związanych z ważnymi w życiu jednostek sprawami, które mogą być zaspokojone za pośrednictwem sieci i brak wiedzy o tym, do czego może posłużyć Internet – podsumowuje Cyfryzacja KPRM. 

Jedną z głównych przyczyn niekorzystania z Internetu jest też brak umiejętności, a jedną z grup najbardziej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym są seniorzy. Ogłoszone konkursy na wsparcie Cyfrowych Klubów Seniora – skierowane do samorządów i organizacji pozarządowych – mają pomóc w uporaniu się z tym problemem. Ułatwić seniorom przekroczenie progu wirtualnego świata. Przeznaczono na nie 12 mln złotych.

W ramach konkursów Ministra Cyfryzacji podmioty działające na rzecz animacji i wsparcia osób starszych będą mogły zakupić nowoczesny sprzęt (laptop, tablet) – informuje m.in. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na stronie internetowej. 

Nabór wniosków konkursowych trwa. Jeden podmiot składający wniosek może uzyskać maksymalnie 20 tys. złotych dofinansowania. Więcej szczegółów TUTAJ.

Źródło: poznan.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Polskie firmy znów na celowniku cyberprzestępców

Spam może być groźniejszy, niż nam się wydaje. Analitycy...

Cyfryzacja ważnym punktem polskiej prezydencji w UE

– Cyberbezpieczeństwo i cyfrowa transformacja powinny być ważnym punktem...

Rozpoznawanie niechcianego maila

Cyberbezpieczeństwo to obecnie priorytet w każdej organizacji, działającej w...