Nowa twarz Kontomierza

Spółka Finelf.com wprowadziła na rynek nową wersję aplikacji Kontomierz.pl, która w  przejrzysty i intuicyjny sposób, pokazuje użytkownikom, na co dokładnie wydają swoje pieniądze, podpowiada, gdzie szukać oszczędności i sugeruje najlepsze rozwiązania finansowe.

Dzięki dyrektywie PSD2 aplikacje, takie jak Kontomierz.pl (tzw. pozabankowe) zyskały ogromną popularność. Mogą obsługiwać automatycznie dane bankowe, przesłane do aplikacji. Użytkownicy nie muszą już ręcznie wprowadzać swoich wydatków czy informacji o kontach. Pobierane dane kategoryzują się do poszczególnych grup, można zobaczyć wydatki w danej kategorii np. zakupy i lepiej zarządzać swoim budżetem, planując swoje koszty. Użytkownicy chętnie korzystają z otwartej bankowości, ponieważ dzięki temu otrzymują nowe, innowacyjne produkty, które nie zawsze są dostępne w narzędziach bankowych, dodatkowo zewnętrzne aplikacje są pośrednikiem do segregacji danych i oferty oraz funkcje w nich są obiektywne, nie są nakierowane na konkretny bank.

Stanisław Wolniewicz-Dud

– Od wejścia w życie dyrektywy PSD2 Kontomierz.pl i inne aplikacja ułatwiające dbanie o finanse, zyskały nowe możliwości. Mogą zintegrować wszystkie konta bankowe użytkowników, pokazać historię transakcji z wielu lat, dokładnie rozliczyć nasze wydatki, pomóc w edukacji finansowej oraz sugerować sposób oszczędzania pieniędzy. Kontomierz.pl już w niedługim czasie udostępni również opłaty wszystkich rachunków z poziomu aplikacji – powiedział nam Stanisław Wolniewicz-Duda, prezes zarządu Finelf.com.

Aplikacja posiada nowy design, jest przejrzysta i intuicyjna. Oferuje całkowicie automatyczny import rachunków i transakcji bankowych, bez potrzeby logowania się do każdego banku z osobna. Kontomierz uczy się kategorii, dzięki temu większość wydatków, natychmiast po imporcie, jest dopasowana i posegregowana względem kategoryzacji. Funkcje ze starej wersji zostały zmodernizowane i dostosowane do obecnych trendów.

– Kontomierz.pl działa od 2009 roku. Od tego czasu zebrał szerokie grono odbiorców, zainteresowanych dbaniem o swój budżet. Kupiliśmy aplikację w 2021 r. i postanowiliśmy dalej rozwijać projekt. Wierzymy, że możemy ułatwić użytkownikom podejmowanie mądrych decyzji finansowych, edukować ich w zakresie ekonomii i dostarczyć narzędzie, które odmieni ich portfele. Pracujemy nad aplikacją od kilku miesięcy, w tym czasie dokonaliśmy przepisania aplikacji od zera na nowy system, dostosowaliśmy funkcje aplikacji do dzisiejszych trendów i przede wszystkim odświeżyliśmy design aplikacji. Na premierze nie poprzestaniemy, nadal rozwijamy aplikację, będzie wiele nowości ułatwiających dbanie o swoje finanse i edukację finansową dodaje Stanisław Wolniewicz-Duda.

Przypomnijmy, że Finelf.com jest jednym z największych dystrybutorów produktów finansowych w kanale online. Głównym celem działania firmy jest pomoc w znalezieniu klientowi odpowiedniego dla niego produktu finansowego oraz wspieranie jego edukacji finansowej. Realizacja tej misji jest możliwa dzięki bogatemu portfolio porównywarek i portali o charakterze poradnikowym i edukacyjnym. Największym z nich jest Czerwona-Skarbonka.pl. Finelf.com, po osiągnięciu sukcesu na rynku polskim, rozszerzył kilka lat temu swoją działalność o kolejne kraje. Jest biznesowo obecny m.in. w Hiszpanii, Meksyku czy Danii.

Źródło: materiały prasowe. Zdjęcie ilustracyjne – fot Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Ponad połowa Polaków ufa instytucjom finansowym w kwestii cyberbezpieczeństwa

Badanie „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa” – przygotowane przez Biostat...

Krajobraz cyberprzestrzeni

W 2023 r. obsłużono ponad 80 tys. incydentów cyberbezpieczeństwa...

Cyfryzacja. Nowe otwarcie – podsumowanie 100 dni

Otwarte konsultacje społeczne, nadrabianie zaległości legislacyjnych oraz przyspieszenie prac...

Wysyłanie dokumentów drogą mailową. Niezbędne środki ostrożności

Z raportu przygotowanego przez ClickMeeting wynika, że zaledwie 20%...