ECOlogiczne sprzątanie

W sytuacji, gdy wszystkie odkurzacze będą miały do dyspozycji nie więcej niż 1600 W, moc sprzętu przestanie być dla konsumentów kluczowym czynnikiem zakupu. Wtedy należy zastanowić się, jaki parametr można zamiast niej uznać za najważniejszy dla danego gospodarstwa domowego i jakim wyzwaniom będzie musiał sprostać na co dzień odkurzacz. Czy powinien efektywnie usuwać sierść zwierząt? A może skutecznie rozprawić się z alergenami? Czy wreszcie musi być mały i poręczny, a zarazem skuteczny? Dlatego producenci, spełniając unijne wymogi ekologiczne i odpowiadając potrzebom użytkowników, wprowadzają na rynek produkty dla alergików, do sprzątania sierści zwierząt czy dużych powierzchni. Dodatkowo, każdy nowy odkurzacz wprowadzony do obrotu zaopatrzony będzie w etykietę energetyczną, określającą nie tylko roczne zużycie energii, ale także inne parametry, które zyskają na znaczeniu: skuteczność odkurzania na podłodze twardej i dywanie, klasę reemisji kurzu czy poziom głośności.

W przyszłości producenci odkurzaczy już nie będą mogli podwyższać efektywności odkurzania poprzez zwiększanie mocy urządzeń, co spowoduje, że ten ostatni parametr straci na znaczeniu. Zwiększenie wydajności sprzętu trzeba będzie osiągnąć dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, które po części znajdą swoje odzwierciedlenie na etykiecie energetycznej – dlatego może ona znacząco pomóc konsumentom przy zakupie odkurzacza. Zatem, jak czytać ją i na co zwracać uwagę, wybierając nowy model?
● Klasa efektywności energetycznej
Klasa efektywności energetycznej widnieje w górnej części etykiety. Ten parametr jest oceniany w ramach przedziałów od „A” (niskie zużycie energii, a co za tym idzie – moc silnika ok. 850 W) do „G” (górna granica dopuszczalna przez UE, czyli mniej niż 1600 W). Jednak sprzęt powinien przede wszystkim skutecznie odkurzać, dlatego należy przestudiować dolną część etykiety, gdzie znajdują się informacje na temat jego wydajności.
● Skuteczność odkurzania twardych podłóg i dywanów
W dolnej części etykiety umieszczone są informacje na temat wydajności odkurzania danego modelu. Wartość ta jest mierzona na podstawie skuteczności zbierania kurzu i także oceniana w skali od „A” do „G”, oddzielnie dla podłóg twardych i dywanów. Zgodnie z nowymi wytycznymi, odkurzacz musi zebrać co najmniej 70% kurzu z dywanu oraz 95% kurzu z twardej podłogi. Te informacje mogą mieć dla konsumentów różną wagę, w zależności od aranżacji wnętrza. Osoby, które mają w domu dużą liczbę dywanów bądź wykładziny, powinny zwrócić szczególną uwagę na efektywność usuwania zanieczyszczeń z takich właśnie powierzchni. Natomiast skuteczność odkurzania podłóg twardych powinna być kluczowym kryterium zakupu dla konsumentów, którzy preferują powierzchnie wyłożone płytkami, panelami bądź parkiet.
● Klasa reemisji kurzu
Klasa reemisji kurzu określa czystość wydmuchiwanego powietrza. Ją też przedstawia się na skali od „A” (najlepsza) do „G” (najgorsza). Dotyczy ogólnej szczelności odkurzacza, czyli uwzględnia również wydostawanie się drobin przez nieszczelności i pył wytwarzany przez sam odkurzacz (np. ścierające się elementy silnika). To parametr szczególnie istotny dla alergików i rodzin z małymi dziećmi.
● Poziom hałasu
Ten parametr także można znaleźć w dolnej części etykiety. Podawany jest w decybelach.
oprac. BARBARA WOŹNIAK
na podst. materiałów BSH
Cały artykuł w numerze 10/2014 Eurogospodarki.
 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wpływ konfliktu na ukraińskie płace

Od stycznia br. siła nabywcza ukraińskich pensji spadła średnio...

„Chcę wyjechać na wieś…”

Po raz kolejny zmalała liczba ludności kraju – tym...

Chiny wyprzedziły USA!

Jak stwierdzono w raporcie MFW, opublikowanym 7 października br.,...

Fundusz Senioralny

Pieniądze można dostać z Gdańskiego Funduszu Senioralnego przeznaczonego dla...