Poprawić efektywność energetyczną

Podniesienie efektywności energetycznej jest jednym z głównych celów „Polityki energetycznej Polski do roku 2030”. W dokumencie podkreślono, że Polska będzie dążyć do utrzymania zeroenergetycznego wzrostu gospodarczego, czyli rozwoju polskiej gospodarki i podniesienia poziomu życia mieszkańców bez wzrostu zapotrzebowania na energię pierwotną.
Podwyższenie sprawności wytwarzania energii, ograniczenie strat w przesyle i dystrybucji, a także zmniejszenie zużycia energii – są to główne cele ustawy o efektywności energetycznej.
Polskie przedsiębiorstwa już od trzech lat czekają na ten dokument. Niestety, z obecnej wersji projektu ustawy zniknęły kluczowe zapisy dotyczące wiodącej roli administracji publicznej w oszczędnym gospodarowaniu energią. Budownictwo odpowiada za jedną czwartą zużycia energii w Polsce. Zły stan większości istniejących budynków przekłada się bezpośrednio na bardzo dużą skalę marnowania energii. Okazuje się, że nie ma obecnie żadnych środków budżetowych wspomagających efektywność cieplną w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej! To one tworzą miejsca pracy w sektorze budowlanym, a także generują popyt na nowoczesne materiały izolacyjne, energooszczędne okna, urządzenia do odzysku ciepła z wentylacji itp. Dlatego środki budżetowe na ten cel powinny znaleźć się w kategorii stałych wydatków budżetu.
BARBARA WOŹNIAK
Cały artykuł w numerze 12/2010 Eurogospodarki.

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wpływ konfliktu na ukraińskie płace

Od stycznia br. siła nabywcza ukraińskich pensji spadła średnio...

„Chcę wyjechać na wieś…”

Po raz kolejny zmalała liczba ludności kraju – tym...

Chiny wyprzedziły USA!

Jak stwierdzono w raporcie MFW, opublikowanym 7 października br.,...

Fundusz Senioralny

Pieniądze można dostać z Gdańskiego Funduszu Senioralnego przeznaczonego dla...