CHESS w muzeum

Ta nowa technologia, opracowana przez partnerów z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Grecji uczestniczących w projekcie finansowanym z funduszy Unii Europejskiej, została zaprezentowana w marcu podczas Konwencji Innowacji (Innovation Convention) w Brukseli. Zwiedzający muzea w całej Europie wkrótce będą kształtować swoje przeżycia kulturalne jeszcze zanim wyjdą z domu. Innowacyjne rozwiązanie wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną (augmented reality), geolokalizację i technologie mobilne sprawi, że wizyta w muzeum stanie się interaktywną przygodą.
Konsorcjum złożone z partnerów akademickich, biznesowych i kulturalnych z całej Europy skorzystało z funduszy unijnych, tworząc technologię mobilną, która wzbogaci doświadczenia kulturalne, oferując indywidualne sposoby zwiedzania muzeów. Aplikacja CHESS, dostępna na smartfony i tablety, sprawi, że przeszłość „ożyje”.
CHESS to projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Siódmego Programu Ramowego Unii Europejskiej (FP7). Jego głównym celem jest zbadanie, wdrożenie i ocena interaktywnych opowieści i zindywidualizowanych przeżyć zwiedzających obiekty kulturalne, jak również ich łatwe tworzenie przez osoby odpowiedzialne za ekspozycje.
Unia Europejska uruchomiła nowy program związany z badaniami naukowymi i innowacjami pod nazwą „Horyzont 2020”. Przez następne 7 lat prawie 80 mld euro zostanie przeznaczonych na innowacyjne projekty wspierające konkurencyjność europejskiej gospodarki i rozszerzające granice ludzkiej wiedzy. Budżet UE na badania skoncentrowany jest przede wszystkim na poprawie jakości codziennego życia w takich obszarach jak: zdrowie, środowisko, transport, żywność i energia. Współpracę badawczą nawiązano także z przedstawicielami przemysłów: farmaceutycznego, lotniczego, samochodowego i elektronicznego, aby zachęcić sektor prywatny do wspierania rozwoju i tworzenia miejsc pracy dla specjalistów. Program ramowy „Horyzont 2020” będzie bardziej koncentrować się na przekształcaniu wyjątkowych pomysłów w rynkowe rozwiązania, produkty i usługi.
WOJCIECH LICZKOWSKI
Cały artykuł w numerze 5/2014 Eurogospodarki.
 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wpływ konfliktu na ukraińskie płace

Od stycznia br. siła nabywcza ukraińskich pensji spadła średnio...

„Chcę wyjechać na wieś…”

Po raz kolejny zmalała liczba ludności kraju – tym...

Zachować spokój

Ponad połowa badanych obawia się również o bezpieczeństwo swoich...

Chiny wyprzedziły USA!

Jak stwierdzono w raporcie MFW, opublikowanym 7 października br.,...