LED w polskich gminach

Dzięki temu w skali globalnej o 30% mniej energii zostanie wykorzystanej na oświetlenie w porównaniu do 2006 r., a redukcja emisji CO2 do atmosfery wyniesie 515 mln ton. W transformacji z oświetlenia konwencjonalnego na LED aktywny udział biorą polskie gminy.
Podczas VI Forum Gospodarczego TIME „III Rewolucja Infrastrukturalna – Fundamenty Cywilizacji Technicznej Smart” próbowano określić najbardziej obiecujące sposoby pobudzania koniunktury i zwiększenia tempa wzrostu PKB poprzez pełne wykorzystanie potencjału innowacji dla rozwoju wyrobów i usług cywilizacji Smart. Jednym z nieodłącznych elementów koncepcji Smart City (Inteligentnego Miasta) jest energooszczędne oświetlenie przestrzeni publicznych.
Transformacja z oświetlenia konwencjonalnego na LED jest również szansą dla Polski. Z analiz opublikowanych w Raporcie „Niskoemisyjna Polska 2050” jednoznacznie wynika, że inwestycja w innowacyjne oświetlenie LED jest jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów pozwalających na uzyskanie znaczącego zwrotu z inwestycji przy stosunkowo niewielkich nakładach kapitałowych. Zmniejszenie emisji CO2 o 1 tonę w wyniku modernizacji oświetlenia przynosi oszczędności netto ponad 800 zł/t.
Korzyści z tych inwestycji są dostrzegane przez polskie gminy, które coraz częściej modernizują systemy oświetlenia ulicznego, przechodząc na rozwiązania LED.
URSZULA KARNIEWICZ
Cały artykuł w numerze 7/2014 Eurogospodarki.

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wpływ konfliktu na ukraińskie płace

Od stycznia br. siła nabywcza ukraińskich pensji spadła średnio...

„Chcę wyjechać na wieś…”

Po raz kolejny zmalała liczba ludności kraju – tym...

Chiny wyprzedziły USA!

Jak stwierdzono w raporcie MFW, opublikowanym 7 października br.,...

Fundusz Senioralny

Pieniądze można dostać z Gdańskiego Funduszu Senioralnego przeznaczonego dla...