100-milionowy pasażer Kolei Dolnośląskich 

W ciągu ostatnich 15 lat Koleje Dolnośląskie – przewoźnik należący do samorządu województwa – przewiózł 100 mln pasażerów. Z przejazdów KD z roku na rok korzysta coraz więcej pasażerów. 100-milionowy pasażer Kolei Dolnośląskich jechał 15 maja pociągiem relacji Zgorzelec – Wrocław Główny. Z tej okazji wnętrze składu zostało przystrojone, a podróżnym wręczono podwójne vouchery na bilety weekendowe.

„Koleje Dolnośląskie konsekwentnie dążą do poprawy jakości usług. Inwestycje w infrastrukturę, pojazdy oraz szkolenia dla personelu przyniosły oczekiwane rezultaty, co potwierdza odnotowanie już 100 milionów pasażerów. Przewoźnik stawia na rozwój, bezpieczeństwo i wygodę, inwestujemy w nowoczesny tabor i przywracamy do życia zapomniane linie kolejowe. To nasz sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym” – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Tylko w ubiegłym roku pociągi KD przewiozły na Dolnym Śląsku ponad 16 milionów podróżnych, dlatego samorządu województwa jest rozwijanie oferty kolejowej dla mieszkańców regionu. Na ten cel w tym roku zarząd województwa przeznaczył blisko 300 mln zł.

„Tak duża liczba pasażerów pokazuje, że moda na kolej trwa, a zainteresowanie kolejowymi podróżami cały czas wzrasta. To jednak nie oznacza, że spoczniemy na laurach. Zarówno Zarząd Województwa, jak i Koleje Dolnośląskie dokładają wszelkich starań, inwestując w nowoczesny tabor czy rewitalizując następne linie kolejowe, aby pasażerowie mogli swobodnie, bezpiecznie i komfortowo podróżować koleją po Dolnym Śląsku” – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Nowe niskopodłogowe i dostosowane do potrzeb podróżnych z niepełnosprawnościami składy Kolei Dolnośląskich są wyposażone w klimatyzację, wifi czy system informacji multimedialnych.

„W ramach umowy z PESĄ do 2024 roku wzmocnimy się o 25 sztuk nowoczesnych, pięcioczłonowych pociągów najnowszej generacji Elf 2, zwiększając tym samym tabor do 88 pojazdów, z czego aż 65 proc. będzie elektryczna” – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Regionalny przewoźnik kolejowy obecnie realizuje kluczową inwestycję na Dolnym Śląsku – w lipcu ma zakończyć budowę własnej hali serwisowej, gdzie będzie mógł naprawiać swój tabor. Inwestycja warta ok. 65 mln zł realizowana jest ze wsparciem Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą ponad 50 mln zł.

Samorząd województwa dolnośląskiego, przejął od państwa ponad 20 nieczynnych dotychczas linii kolejowych o długości 300 km.

„Nie byłoby tego dnia gdyby nie dobra współpraca między samorządem województwa, a polskim rządem. Na przejęte od PKP linie pozyskujemy następnie rządowe dofinansowania, tak jak na linię przez Mysłakowice do Karpacza w ramach programu Polski Ład. Chcemy zrewitalizować jak najwięcej linii i wspólnie z polskim rządem likwidować wykluczenie komunikacyjne na Dolnym Śląsku” – zaznaczył wicemarszałek Grzegorz Macko.

Przejęte przez samorząd Dolnego Śląska trasy są rewitalizowane, tak aby przywrócić na nich połączenia pasażerskie.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie: UMWD.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wakacyjne statystyki lepsze, ale nietrzeźwych kierowców wciąż nie brakuje

Podczas tegorocznych wakacji odnotowano ponad 21,5 tys. przypadków kierowania...

Co oprócz angielskiego?

Nikogo nie zaskoczy dziś informacja, że na każdym etapie...

Nadmorska baza noclegowa. Podsumowanie sezonu wakacyjnego 2023

Sezon wakacyjny ’23 nad polskim morzem nie był tak...

Jak Polacy spędzili wakacje 2023?

Mimo że, jak wynika z badań, 30% Polaków jest...