100-milionowy pasażer Kolei Dolnośląskich 

W ciągu ostatnich 15 lat Koleje Dolnośląskie – przewoźnik należący do samorządu województwa – przewiózł 100 mln pasażerów. Z przejazdów KD z roku na rok korzysta coraz więcej pasażerów. 100-milionowy pasażer Kolei Dolnośląskich jechał 15 maja pociągiem relacji Zgorzelec – Wrocław Główny. Z tej okazji wnętrze składu zostało przystrojone, a podróżnym wręczono podwójne vouchery na bilety weekendowe.

„Koleje Dolnośląskie konsekwentnie dążą do poprawy jakości usług. Inwestycje w infrastrukturę, pojazdy oraz szkolenia dla personelu przyniosły oczekiwane rezultaty, co potwierdza odnotowanie już 100 milionów pasażerów. Przewoźnik stawia na rozwój, bezpieczeństwo i wygodę, inwestujemy w nowoczesny tabor i przywracamy do życia zapomniane linie kolejowe. To nasz sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym” – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Tylko w ubiegłym roku pociągi KD przewiozły na Dolnym Śląsku ponad 16 milionów podróżnych, dlatego samorządu województwa jest rozwijanie oferty kolejowej dla mieszkańców regionu. Na ten cel w tym roku zarząd województwa przeznaczył blisko 300 mln zł.

„Tak duża liczba pasażerów pokazuje, że moda na kolej trwa, a zainteresowanie kolejowymi podróżami cały czas wzrasta. To jednak nie oznacza, że spoczniemy na laurach. Zarówno Zarząd Województwa, jak i Koleje Dolnośląskie dokładają wszelkich starań, inwestując w nowoczesny tabor czy rewitalizując następne linie kolejowe, aby pasażerowie mogli swobodnie, bezpiecznie i komfortowo podróżować koleją po Dolnym Śląsku” – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Nowe niskopodłogowe i dostosowane do potrzeb podróżnych z niepełnosprawnościami składy Kolei Dolnośląskich są wyposażone w klimatyzację, wifi czy system informacji multimedialnych.

„W ramach umowy z PESĄ do 2024 roku wzmocnimy się o 25 sztuk nowoczesnych, pięcioczłonowych pociągów najnowszej generacji Elf 2, zwiększając tym samym tabor do 88 pojazdów, z czego aż 65 proc. będzie elektryczna” – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Regionalny przewoźnik kolejowy obecnie realizuje kluczową inwestycję na Dolnym Śląsku – w lipcu ma zakończyć budowę własnej hali serwisowej, gdzie będzie mógł naprawiać swój tabor. Inwestycja warta ok. 65 mln zł realizowana jest ze wsparciem Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą ponad 50 mln zł.

Samorząd województwa dolnośląskiego, przejął od państwa ponad 20 nieczynnych dotychczas linii kolejowych o długości 300 km.

„Nie byłoby tego dnia gdyby nie dobra współpraca między samorządem województwa, a polskim rządem. Na przejęte od PKP linie pozyskujemy następnie rządowe dofinansowania, tak jak na linię przez Mysłakowice do Karpacza w ramach programu Polski Ład. Chcemy zrewitalizować jak najwięcej linii i wspólnie z polskim rządem likwidować wykluczenie komunikacyjne na Dolnym Śląsku” – zaznaczył wicemarszałek Grzegorz Macko.

Przejęte przez samorząd Dolnego Śląska trasy są rewitalizowane, tak aby przywrócić na nich połączenia pasażerskie.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie: UMWD.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Bydgoszcz. Zrewitalizowany bulwar nad Brdą zachęca do spacerów i wycieczek

Mieszkańcy Bydgoszczy mogą już bezpiecznie pojeździć rowerem, przespacerować się,...

Europejskie fundusze integrują Ustkę

Po wsparcie z dwóch Europejskich Funduszy na lata 2014-2020...

Laureaci konkursu Innowacyjny Samorząd 2023

W piątek, 26 maja poznaliśmy zwycięzców konkursu Serwisu Samorządowego...

W maju otwiera się sezon na wypadki drogowe

W maju każdego roku zaczyna rosnąć liczba wypadków drogowych....