Nadmorska baza noclegowa. Podsumowanie sezonu wakacyjnego 2023

Sezon wakacyjny ’23 nad polskim morzem nie był tak trudny, jak początkowo prognozowano. Rzeczywistość pokazuje, że Polacy nie rezygnują z wypoczynku nad Bałtykiem. Zresztą, nie tylko oni – nasi sąsiedzi także docenili uroki polskich plaż, co przekłada się na zarobki inwestorów posiadających apartamenty na wynajem. Ceny nieruchomości także nie pozostają na stałym poziomie, nieodmiennie pnąc się w górę.

ZAROBIĆ NA TRENDZIE – REKORDOWY BAŁTYK

Jak podaje Hotelarz.pl, Polacy nadal najchętniej wypoczywali nad Bałtykiem (37 procent, natomiast 22 proc. stanowiły osoby, które wyjechały w góry, a 19 proc. wybrało jeziora). Polskie morze doceniają także zagraniczni turyści: Północna Izba Gospodarcza szacuje, że wzrost zainteresowania polskim morzem turystów z Czech sięga nawet 40 proc. Ilość turystów z Czech w zachodniopomorskich kurortach wzrosła o nawet 25% w stosunku do wcześniejszego sezonu. Czesi doceniają polskie plaże ze względu na szybki i łatwy dojazd i łagodny klimat, gdyż Grecja czy Hiszpania staje się, zwłaszcza dla starszych turystów, zbyt upalna i sucha. Trend ten widać także w wynikach Bel Mare &Aqua Resort w Międzyzdrojach, dla którego był  to rekordowy rok, jeżeli chodzi o liczbę gości z tego kraju.

– W tym roku odwiedziło nas blisko 4 tysiące turystów z Czech. Ogólna liczba Gości wyniosła w lipcu 50 tysięcy, zaś w sierpniu jeszcze więcej, gdyż 58 tysięcy. Bel Mare &Aqua Resort jest obecnie jednym z największych obiektów hotelowych w Polsce – ma ponad 1000 dostępnych pokoi i apartamentów, średnie obłożenie w lipcu w obiektach zarządzanych przez Prestige wynosiło 82%, a ceny noclegów wzrosły w stosunku do poprzedniego roku. W przyszłym roku spodziewamy się dalszego wzrostu obłożenia – stwierdza Krzysztof Kraskowski – dyrektor Bel Mare &Aqua Resort.

APARTAMENTY NA FALI WZNOSZĄCEJ

Biura sprzedaży apartamentów wakacyjnych odnotowują wzrost zapytań. Wzrosła także sprzedaż lokali w Bel Mare – obiekcie w Międzyzdrojach posiadających w pełni wyposażone apartamenty, prywatną plażę oraz szereg atrakcji dla dzieci (animacje, kidsplay, wodny plac zabaw, całoroczne lodowisko, game port, itp.). Ceny mieszkań w Bel Mare wzrosły już na przełomie czerwca i lipca, zaś w październiku deweloper przewiduje kolejne wzrosty. Od 2019 roku wartość sprzedawanych mieszkań w projekcie zwiększa się o blisko 12% rok do roku (więcej niż inflacja w analogicznym okresie).

Polska turystyka ewoluuje, często zamiast hotelu wybieramy apartamenty wakacyjne na wynajem dające większą swobodę. Taka forma turystyki cieszy się coraz większą popularnością – czego potwierdzeniem jest obłożenie  apartamentów wakacyjnych Bel Mare, które wyniosło latem średnio 83 procent natomiast niektóre apartamenty zarejestrowały obłożenie przekraczające nawet 90%. Apartament przynosi także korzyści jego właścicielowi – oprócz dochodu z wynajmu może cieszyć się stałym wzrostem wartości nieruchomości – mówi Piotr Siwiec, dyrektor handlowy Prestige. Zakup apartamentu nie tylko chroni przed inflacją,  daje też spokojną głowę w porównaniu do tradycyjnego wynajmu, gdyż zarządzanie można powierzyć profesjonalnemu operatorowi – dodaje Siwiec.

Zachodniopomorskie wiodło prym w rezerwacjach i zapytaniach. Jak podaje Hotelarz.pl, średnia wartość pakietu z noclegiem, śniadaniem, pozostałymi formami wyżywienia i dodatkowymi atrakcjami przygotowywanymi przez hotele wzrosła o 8,2 procent do 724 zł za dobę, a na Pomorzu Zachodnim 846 zł.

Turyści jednak, i to nie tylko polscy kalkulowali wydatki szukając cenowych okazji i składając zapytania lub rezerwacje bezpośrednio na stronach hoteli, z pominięciem pośredników.

Źródło informacji i zdjęcia – materiały prasowe.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wakacyjne statystyki lepsze, ale nietrzeźwych kierowców wciąż nie brakuje

Podczas tegorocznych wakacji odnotowano ponad 21,5 tys. przypadków kierowania...

Co oprócz angielskiego?

Nikogo nie zaskoczy dziś informacja, że na każdym etapie...

Jak Polacy spędzili wakacje 2023?

Mimo że, jak wynika z badań, 30% Polaków jest...

Modernizacja Kanału Łuczańskiego przekracza półmetek

Trwają prace hydrotechniczne obejmujące przebudowę i umocnienie kanału Łuczańskiego...