Nadmorska baza noclegowa. Podsumowanie sezonu wakacyjnego 2023

Sezon wakacyjny ’23 nad polskim morzem nie był tak trudny, jak początkowo prognozowano. Rzeczywistość pokazuje, że Polacy nie rezygnują z wypoczynku nad Bałtykiem. Zresztą, nie tylko oni – nasi sąsiedzi także docenili uroki polskich plaż, co przekłada się na zarobki inwestorów posiadających apartamenty na wynajem. Ceny nieruchomości także nie pozostają na stałym poziomie, nieodmiennie pnąc się w górę.

ZAROBIĆ NA TRENDZIE – REKORDOWY BAŁTYK

Jak podaje Hotelarz.pl, Polacy nadal najchętniej wypoczywali nad Bałtykiem (37 procent, natomiast 22 proc. stanowiły osoby, które wyjechały w góry, a 19 proc. wybrało jeziora). Polskie morze doceniają także zagraniczni turyści: Północna Izba Gospodarcza szacuje, że wzrost zainteresowania polskim morzem turystów z Czech sięga nawet 40 proc. Ilość turystów z Czech w zachodniopomorskich kurortach wzrosła o nawet 25% w stosunku do wcześniejszego sezonu. Czesi doceniają polskie plaże ze względu na szybki i łatwy dojazd i łagodny klimat, gdyż Grecja czy Hiszpania staje się, zwłaszcza dla starszych turystów, zbyt upalna i sucha. Trend ten widać także w wynikach Bel Mare &Aqua Resort w Międzyzdrojach, dla którego był  to rekordowy rok, jeżeli chodzi o liczbę gości z tego kraju.

– W tym roku odwiedziło nas blisko 4 tysiące turystów z Czech. Ogólna liczba Gości wyniosła w lipcu 50 tysięcy, zaś w sierpniu jeszcze więcej, gdyż 58 tysięcy. Bel Mare &Aqua Resort jest obecnie jednym z największych obiektów hotelowych w Polsce – ma ponad 1000 dostępnych pokoi i apartamentów, średnie obłożenie w lipcu w obiektach zarządzanych przez Prestige wynosiło 82%, a ceny noclegów wzrosły w stosunku do poprzedniego roku. W przyszłym roku spodziewamy się dalszego wzrostu obłożenia – stwierdza Krzysztof Kraskowski – dyrektor Bel Mare &Aqua Resort.

APARTAMENTY NA FALI WZNOSZĄCEJ

Biura sprzedaży apartamentów wakacyjnych odnotowują wzrost zapytań. Wzrosła także sprzedaż lokali w Bel Mare – obiekcie w Międzyzdrojach posiadających w pełni wyposażone apartamenty, prywatną plażę oraz szereg atrakcji dla dzieci (animacje, kidsplay, wodny plac zabaw, całoroczne lodowisko, game port, itp.). Ceny mieszkań w Bel Mare wzrosły już na przełomie czerwca i lipca, zaś w październiku deweloper przewiduje kolejne wzrosty. Od 2019 roku wartość sprzedawanych mieszkań w projekcie zwiększa się o blisko 12% rok do roku (więcej niż inflacja w analogicznym okresie).

Polska turystyka ewoluuje, często zamiast hotelu wybieramy apartamenty wakacyjne na wynajem dające większą swobodę. Taka forma turystyki cieszy się coraz większą popularnością – czego potwierdzeniem jest obłożenie  apartamentów wakacyjnych Bel Mare, które wyniosło latem średnio 83 procent natomiast niektóre apartamenty zarejestrowały obłożenie przekraczające nawet 90%. Apartament przynosi także korzyści jego właścicielowi – oprócz dochodu z wynajmu może cieszyć się stałym wzrostem wartości nieruchomości – mówi Piotr Siwiec, dyrektor handlowy Prestige. Zakup apartamentu nie tylko chroni przed inflacją,  daje też spokojną głowę w porównaniu do tradycyjnego wynajmu, gdyż zarządzanie można powierzyć profesjonalnemu operatorowi – dodaje Siwiec.

Zachodniopomorskie wiodło prym w rezerwacjach i zapytaniach. Jak podaje Hotelarz.pl, średnia wartość pakietu z noclegiem, śniadaniem, pozostałymi formami wyżywienia i dodatkowymi atrakcjami przygotowywanymi przez hotele wzrosła o 8,2 procent do 724 zł za dobę, a na Pomorzu Zachodnim 846 zł.

Turyści jednak, i to nie tylko polscy kalkulowali wydatki szukając cenowych okazji i składając zapytania lub rezerwacje bezpośrednio na stronach hoteli, z pominięciem pośredników.

Źródło informacji i zdjęcia – materiały prasowe.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Warszawa. 14 850 paszportów wydano przez rok na Lotnisku Chopina

To już rok! Punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku...

Świętowanie 20-lecia Polski w UE 

Z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej odbędzie...

Polacy planują majówkę. Dużym powodzeniem cieszą się góry

Pierwsze wiosenne słońce i świetna pogoda wybudziły Polaków z...

Jaja nie tylko na Wielkanoc. Polacy jedzą ich coraz mniej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu...