Strzegom. Fragment Starego Miasta odnowiony częściowo za środki UE

Za ok. 10 mln zł, z czego ponad połowa pochodziła z funduszy UE, zrewitalizowano część strzegomskiej starówki, m.in. miejski park, zabytkowe mury i basteję. Odnowiony teren dziś służy mieszkańcom i turystom.

Realizacja projektu polegała na kompleksowej odbudowie części miasta na obszarze, który wcześniej był zdegradowany – obejmowała zagospodarowanie terenów zielonych położonych przy rzece Strzegomce i parku miejskim, renowację zabytkowych murów obronnych oraz odbudowę ruin bastei.

„Rejon starego miasta i dzielnica Grabów to było miejsce zapomniane i zapuszczone. Wcześniej były tu drzewa, krzaki i fragment bastei – nie było tu bezpiecznie. Dzięki środkom unijnym, które otrzymaliśmy poprzez urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego zmieniło się tu diametralnie. Mamy piękną basteję, odnowione historyczne mury obronne miasta, a wzdłuż rzeki Strzegomki trakt spacerowy z ławkami i nowym oświetleniem” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Tomasz Marczak, zastępca burmistrza Strzegomia.

Koszt całej inwestycji to ponad 10 mln zł, z czego z Funduszy Europejskich pochodziło ponad 5,5 mln zł.

„Bez tych środków unijnych z całą pewnością nie udałoby się nam zrealizować tego miejsca w takim wymiarze, jak widzimy teraz” – dodał wiceburmistrz.

Iwona Zabawa, sekretarz gminy Strzegom wyjaśniła, że ze względu na to, że praktycznie cały odnawiany teren jest wpisany do rejestru zabytków, prace musiały być prowadzone pod ścisłym nadzorem konserwatora.

„Rewitalizacja starego parku wraz z dzielnica Graby przebiegała dwuetapowo – pierwszy etap rozpoczął się od 2018 roku, kiedy to zostały złożone wnioski o odbudowę bastei i murów obronnych, w drugiej części odnowiliśmy część starego miasta – dzielnicę Graby. Prace zakończyły się w 2019 roku” – poinformowała.

W odnowionej części Strzegomia pojawił się także plac zabaw dla dzieci, tzw. park kalisteniczny, na który składają się urządzenia przeznaczone do treningów siłowych, park linowy – tyrolki oraz nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

„To jedno z najpiękniejszych naszych miejsc na terenie Strzegomia, do którego chętnie przychodzą mieszkańcy naszego miasta. Można tu spotkać całe rodziny, które korzystają z tych zrewitalizowanych terenów” – dodała sekretarz.

Wyjaśniła, że realizacja inwestycji odmieniła wizerunek tej części miasta, czyniąc z niej jedno z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców miejsc. Poinformowała, że w ocenie mieszkańców, to najbardziej spektakularne przedsięwzięcie, jakie zrealizowano w ostatnich latach w Strzegomiu.

„Na Dolnym Śląsku mamy wiele takich przepięknych urokliwych miasteczek jak Strzegom – serce polskiego granitu, gdzie w okolicy zabytkowej bazyliki mniejszej była przestrzeń w niezbyt dobrej kondycji. Dzięki funduszom europejskim był pewien impuls do odbudowy tego miejsca (…). I plac zabaw dla dzieciaków, i odrestaurowana basteja, która dzisiaj służy organizacjom pozarządowym do organizacji wystaw, spotkań, ale przede wszystkim obszar został oddany, posprzątany, odremontowany i cieszy dzisiaj mieszkańców Strzegomia i turystów” – podkreślił Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Położony na Dolnym Śląsku Strzegom jest kolejnym miejscem, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie PAP.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Warszawa. 14 850 paszportów wydano przez rok na Lotnisku Chopina

To już rok! Punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku...

Świętowanie 20-lecia Polski w UE 

Z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej odbędzie...

Polacy planują majówkę. Dużym powodzeniem cieszą się góry

Pierwsze wiosenne słońce i świetna pogoda wybudziły Polaków z...

Jaja nie tylko na Wielkanoc. Polacy jedzą ich coraz mniej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu...