Do końca maja można zgłosić projekty do konkursu Regiostars 2023

Do 31 maja przyjmowane są zgłoszenia do Regiostars 2023 – corocznego konkursu KE dla najbardziej innowacyjnych projektów z Unii Europejskiej. W konkursie, uznawanym za europejski znak jakości mogą wziąć inwestycje wsparte przez fundusze europejskie.

Żeby wystartować w konkursie Regiostars projekty muszą być dofinansowane z jednego z funduszy UE: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji lub w ramach dowolnego komponentu programów Interreg, najwcześniej od 1 stycznia 2014 r. Uwzględniane będą tylko projekty ukończone, które wyraźnie nawiązują do jednej z sześciu kategorii nagród.

Tegoroczni uczestnicy rywalizują w sześciu kategoriach tematycznych: konkurencyjna i inteligentna Europa, zielona Europa, Europa połączona, Europa społeczna i inkluzywna, Europa bliżej obywateli oraz temat roku: Europejski Rok Umiejętności 2023.

W procesie oceny wniosków do Regiostars ważne będzie sześć głównych kryteriów:

– spójność – wkład projektu w ogólną spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną; z perspektywy ponadregionalnej po europejską. To kryterium ocenia także wartość dodaną projektu w odniesieniu do spójności.

– znaczenie – lokalne i regionalne znaczenie projektu oraz jakość efektów końcowych oraz to w jaki sposób projekt pozytywnie wpłynął na swój region;

– innowacyjność – nowatorski charakter projektu zgodnie z wybraną kategorią nagrody. Innowacyjność może być rozumiana w kategoriach ekonomicznych, społecznych i/lub ekologicznych;

– trwałość – długoterminowy charakter projektu pod względem trwałości ekonomicznej. Należy tu wykazać podjęte w ramach projektu starania, które gwarantują trwałość jego efektów także po jego zakończeniu;

– zaangażowanie obywateli – sposób, w jaki obywatele zaangażowali się w rozwój i/lub realizację projektu;

– możliwość przenoszenia – potencjał do wdrożenia projektu w innych regionach Europy, a w najlepszym przypadku do zwiększenia jego skali i wdrożenia go w całej UE.

Organizatorem inicjatywy jest Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO)

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 maja, a ogłoszenie zwycięzców – 16 listopada podczas ceremonii Regiostars w czeskiej Ostrawie.

Więcej informacji o konkursie Regiostars 2023 można znaleźć tutaj.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie – fot. : KE.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wielkanoc dla Polaków to bardziej spotkania rodzinne niż święta religijne

Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone...

Polacy wobec propozycji czterodniowego tygodnia pracy

Nawet co trzeci respondent uważa, że zmniejszenie obecnego wymiaru...

Badanie ASICS. Zbyt wiele kobiet całkowicie rezygnuje z aktywności fizycznej

Nadchodzący Międzynarodowy Dzień Kobiet stanowi okazję dla marki ASICS,...

Mały gest, duże efekty

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Gi Group Holding,...