Bytom. Rynek odzyskuje dawny blask dzięki funduszom europejskim

Dobiega końca rewitalizacja okolic ul Dworcowej i Rynku w Bytomiu. Większość prac sfinansowano ze środków europejskich.

Śląski Urząd Marszałkowski poinformował o dobiegających do końca pracach przy rewitalizacji ulicy Zaułek, Dworcowej oraz okolicach Rynku w Bytomiu. Całość prac kosztowała 33,5 mln zł, z czego 21,4 mln zł stanowią fundusze europejskie.

„Rewitalizacja okolic ulic Dworcowej i Rynku, która za chwilę się zakończą wpisuje się w strategię Zielone Śląskie 2030. Poprawi to jakość życia, poza tym centrum zawsze działa jak magnes, mieszkańcy chcą spędzać tam wolny czas po pracy, czy spotykać się w weekendy. Bytom zasługuje na tej rangi inwestycje, jest pięknym miastem, pełnym zabytkowych kamienic” – powiedział, cytowany w komunikacie, marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Jak zaznaczono w komunikacie ulica Zaułek, architektonicznie nawiązująca do średniowiecznego charakteru oraz ulica Dworcowa, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych miejsc Bytomia. Projekt rewitalizacji zakładał m.in. przebudowę sieci kanalizacji wodociągowej i sanitarnej oraz instalacji elektrycznych i teletechnicznych a także wykonanie nowej nawierzchni z kostki kamiennej, nasadzenie roślinności w donicach, trawników, postawienie małej architektury, a także konstrukcji stalowych pergoli.

Zadanie obejmowało też remont dachów, elewacji i klatek schodowych w jedenastu kamienicach z przełomu XIX i XX w. Odrestaurowano m.in. dekoracje sztukatorskie oraz wyczyszczono cegłę klinkierową przywracając jej pierwotny kolor. Powstał też plac zabaw oraz zielona strefa odpoczynku.

Po zakończeniu prac ruch samochodów na przebudowanej ul. Dworcowej zostanie ograniczony do niezbędnego minimum. Pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie – fot. Patryk Pyrlik/UMWS.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Bydgoszcz. Zrewitalizowany bulwar nad Brdą zachęca do spacerów i wycieczek

Mieszkańcy Bydgoszczy mogą już bezpiecznie pojeździć rowerem, przespacerować się,...

Europejskie fundusze integrują Ustkę

Po wsparcie z dwóch Europejskich Funduszy na lata 2014-2020...

Laureaci konkursu Innowacyjny Samorząd 2023

W piątek, 26 maja poznaliśmy zwycięzców konkursu Serwisu Samorządowego...

W maju otwiera się sezon na wypadki drogowe

W maju każdego roku zaczyna rosnąć liczba wypadków drogowych....