Konkurs Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2021. Nagrody Ministra Infrastruktury 

13 września 2022 r. wręczono nagrody laureatom konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury podczas kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2021.

W ciągu minionych 20 lat, 512 różnych jednostek samorządu terytorialnego brało udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, wykorzystując to narzędzie do rozpowszechniania idei aktywnej, multimodalnej mobilności. Wychodząc naprzeciw zmianom, które zachodzą w systemie transportowym, od 2022 r. kampania promowana będzie w Polsce jako Europejski Tydzień Mobilności.

Zrównoważona mobilność, w szczególności na obszarach aglomeracyjnych, to jedno z najważniejszych wyzwań, które stoją przed administracją rządową oraz samorządami. Projekty realizowane na poziomie krajowym, jak i lokalnym muszą obejmować zarówno kwestie związane z infrastrukturą, ale muszą również uwzględniać działania na rzecz trwałych zmian w preferencjach transportowych mieszkańców miast. 

Gratulujemy wszystkim laureatom osiągnięć w promocji i wdrażaniu zrównoważonej mobilności miejskiej. Bez wątpienia staranność w zaplanowaniu i przeprowadzeniu kompleksowych kampanii lokalnych świadczy o znaczeniu, jakie samorządy przykładają do kwestii transportowych, które mają istotny wpływ na jakość życia mieszkańców.Laureatami nagród w ubiegłorocznej kampanii ETZT zostali:

· Kielce – nagroda za najlepszą kampanię lokalną dla dużego miasta/gminy (powyżej 50 tys.). Z uwagi na staranność w zaplanowaniu i przeprowadzeniu kompleksowej kampanii w ciągu całego tygodnia działań oraz realizację filmu o tym, jakie środki transportu są najlepsze w dużym mieście oraz za wykazanie własnych działań w zakresie zmiany nawyków mieszkańców i pozyskanie szerokiej gamy partnerów wspierających promocję.

· Skawina – nagroda za najlepszą kampanię lokalną dla małego miasta/gminy (poniżej 50 tys. mieszkańców). Za podkreślenie walorów swojej miejscowości przy okazji promocji ETZT, starania na rzecz zmiany nawyków mieszkańców poprzez tworzenie odpowiedniej infrastruktury oraz wskazanie (poprzez organizowane konkursy) jak z niej korzystać;

· Brusy – nagroda za najbardziej innowacyjne wydarzenie. Za działanie, które odbiło się szerokim echem wśród lokalnej społeczności, promocję ETZT. Jednym z działań było zorganizowanie kreatywnego konkursu „Kreatywni Mobilni”, w którym zadaniem uczniów szkół podstawowych było (w zależności od kategorii wiekowej) wykonanie makiety pojazdu z produktów odpadowych (klasy 1-3), poprzez indywidualne skonstruowanie jeżdżącej makiety pojazdu z produktów odpadowych (klasy 4-5), aż do budowy przez zespoły uczniów klas 6-8 pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni (bez użycia silników spalinowych i elektrycznych).

· Województwo małopolskie – po raz drugi otrzymało wyróżnienie ETZT dla najbardziej aktywnego województwa, z uwagi na ilość rejestracji w stosunku do liczby jednostek samorządu terytorialnego (miasta/gminy) z terenu danego województwa. Wśród 256 miast, gmin i powiatów z Polski, które zarejestrowały udział w kampanii w 2021 r., 44 to uczestnicy z woj. małopolskiego.

Ministerstwo Infrastruktury, krajowy koordynator Europejskiego Tygodnia Mobilności, zaprasza do udziału w kampanii w bieżącym roku oraz udziału w kolejnej edycji konkursu „Polskie Nagrody Europejskiego Tygodnia Mobilności 2022”.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/ministerstwo-infrastruktury-oglasza-konkurs-polskie-nagrody-europejskiego-tygodnia-mobilnosci-2022

Hasłem tegorocznego Europejskiego Tygodnia Mobilności, który organizowany jest co roku od 16 do 22 września, to „Lepsze połączenia”. Motto oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców i lepiej skomunikowane miejsca. Temat ten obejmuje każdy aspekt zrównoważonego transportu, koncentrując się na łączeniu ludzi, miejsc oraz transporcie towarów.

Finałem ETM jest Dzień bez samochodu, zaplanowany na 22 września.

Źródło: PAP. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wakacyjne statystyki lepsze, ale nietrzeźwych kierowców wciąż nie brakuje

Podczas tegorocznych wakacji odnotowano ponad 21,5 tys. przypadków kierowania...

Co oprócz angielskiego?

Nikogo nie zaskoczy dziś informacja, że na każdym etapie...

Nadmorska baza noclegowa. Podsumowanie sezonu wakacyjnego 2023

Sezon wakacyjny ’23 nad polskim morzem nie był tak...

Jak Polacy spędzili wakacje 2023?

Mimo że, jak wynika z badań, 30% Polaków jest...