Kraków. Dzięki unijnemu wsparciu zwiększą się możliwości kolei aglomeracyjnej

12 marca 2023 r. udostępniono podróżnym po modernizacji stację Kraków Bieżanów. Dzięki dodatkowym torom zwiększą się możliwości organizacji ruchu pociągów na krakowskiej linii średnicowej w kierunku Krakowa Głównego i Tarnowa. Projekt za ponad 1,2 mld zł jest współfinansowany ze środków UE w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

W ramach inwestycji wybudowano nowy peron, zlokalizowany bezpośrednio przy ulicy. Kolejny został zmodernizowany. Obie platformy są wyższe i większe. Wyposażono je w duże zadaszenie, które lepiej osłoni pasażerów przed deszczem i śniegiem. Na peronach zamontowano nowe oświetlenie i nagłośnienie. Ławki pozwolą wygodnie oczekiwać na przyjazd pociągu. Pozytywną zmianą jest instalacja nowego systemu informacji dla podróżnych. Oprócz tradycyjnych tablic z papierowym rozkładem jazdy wykonawcy zamontowali tablice dynamicznej informacji pasażerskiej.

„Dzięki szeroko zakrojonym inwestycjom zmienia się kolej w Krakowie. Budujemy nowe tory, perony, mosty i wiadukty. Ten wysiłek zaprocentuje zwiększeniem roli transportu kolejowego w aglomeracji. Zmniejszy się liczba pojazdów na drogach i poprawi jakość powietrza” – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Inwestycja zwiększyła też dostępność stacji Kraków Bieżanów. Stalową kładkę nad torami zastąpiło nowe przejście podziemne, wyposażone w windy. Dzięki niemu oraz ścieżkom naprowadzającym i nawierzchni o zróżnicowanej strukturze, z podróży pociągiem skorzystają także osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Stacja Kraków Bieżanów to kolejna po Krakowie Płaszowie, Krakowie Bonarce i Krakowie Mydlnikach w pełni zmodernizowana stacja w stolicy Małopolski. Jest częścią największej unijnej inwestycji transportowej w mieście. Projekt pozwoli oddzielić ruch dalekobieżny od regionalnego. Do 160 km/h zwiększy się prędkość pociągów, a przewoźnicy będą mogli zaplanować dodatkowe połączenia aglomeracyjne m.in. na trasach z Tarnowa, Wieliczki i Skawiny.

Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” to inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Na lotnisku Chopina znów tłumy podróżnych

Lotnisko Chopina ponownie, jak przed pandemią koronawirusa, pęka w...

Jak Polacy planują spędzić Boże Narodzenie?

Większa mobilność Polaków, atrakcyjne oferty i zmiany stylu życia...

25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie

Bez względu na miejsce, gdzie żyją i pracują ludzie,...

Europejskie miasta najbardziej przyjazne dla rodzin

Znamy ranking najlepszych w Europie miejsc do wychowywania dzieci....