Żyrardów. Kościół wyremontowany dzięki funduszom europejskim

Prawie milion zł unijnego dofinansowania otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie na remont neogotyckiego kościoła wybudowanego na początku XX w. według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego.

Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego poinformował o uroczystym podsumowaniu prac remontowych prowadzonych w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie. Jak podano w komunikacie urzędu inwestycję zrealizowano w ramach projektu pn: ,,Ceglana skarbnica – konserwacja kościoła p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie”, którego partnerem jest miasto Żyrardów. 

„Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że środki z Unii Europejskiej pomagają i sprawiają, że Mazowsze staje się coraz piękniejsze. Widać to także tutaj, w Żyrardowie, w którym możemy już podziwiać pięknie odnowione pinakle na wieżach kościoła Matki Bożej Pocieszenia. Ta inwestycja to bardzo dobry przykład wykorzystania środków unijnych na pielęgnowanie naszego dziedzictwa” – powiedział marszałek województwa Adam Struzik.

Na remont kościoła parafia pozyskała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 w wysokości ponad 995 tys. zł. Całkowity koszt projektu to blisko 1,6 mln zł. 

Umowę o dofinansowanie inwestycji podpisano 13 sierpnia 2021 r. Jej sygnatariuszami byli marszałek Adam Struzik, przedstawiciele Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie oraz władze miasta. Prace remontowe rozpoczęły się jesienią 2021 r. Wykonano m.in. termomodernizację budynku, dostosowano toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wzmocniono pinakle kościoła.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie – Fot. UMWM.

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wielkopolskie. Unia dała pieniądze, pociągi wróciły na trasę 

Dzięki zrealizowanej z udziałem funduszy unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego...

Raport „Zaangażowanie pracowników w Polsce w 2022”

Według raportu opublikowanego przez firmę Enpulse dnia 10.03, który...

Kraków. Dzięki unijnemu wsparciu zwiększą się możliwości kolei aglomeracyjnej

12 marca 2023 r. udostępniono podróżnym po modernizacji stację...

Trójmiasto zyskało kolejne kilometry linii tramwajowej

Kolejny etap inwestycji, która została dofinansowana z Funduszy Europejskich...