Informacja sygnalna „Rodziny – wyniki wstępne NSP 2021”

Jest już dostępna informacja sygnalna z danymi z NSP 2021 “Rodziny – wyniki wstępne Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021”

Opracowanie zawiera prezentację wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. w zakresie liczby i struktury rodzin według biologicznych typów. Dodatkowo dla szerszej charakterystyki podane zostały informacje o gospodarstwach domowych. Prezentowane informacje zostały opracowane w oparciu o ludność według definicji krajowej.

Ludność według definicji krajowej – stali mieszkańcy Polski – w tym osoby, które przebywają czasowo za granicą (bez względu na okres przebywania), ale zachowały stałe zameldowanie w Polsce. Do ludności nie są natomiast zaliczani imigranci przebywający w Polsce czasowo.

Według wstępnych wyników NSP 2021 liczba rodzin w Polsce wyniosła 10 159,3 tys. i w ciągu dekady zmniejszyła się o 813,2 tys. tj. o 7,4 proc.

W okresie międzyspisowym spadek liczby rodzin dotyczył głównie miast – w 2021 r. odnotowano spadek o 824,4 tys. (ponad 12 proc.). Natomiast na wsi odnotowano niewielki wzrost liczby rodzin – nieco ponad 11 tys. (0,3 proc.). Obserwowane w ostatnim spisie zwiększenie się liczby rodzin na wsi w stosunku do liczby rodzin z miast jest konsekwencją postępującego kierunku przemieszczeń ludności z miast na wieś, najczęściej do gmin podmiejskich skupionych wokół dużych miast.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań został przeprowadzony na terenie Polski od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r.

Ramowy harmonogram udostępniania informacji wynikowych z Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań 2021 dostępny jest na stronie:

https://stat.gov.pl/spisy-powszechne/nsp-2021/harmonogram-publikacji-wynikow-nsp-2021/

Źródło:stat,gov,pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Polacy planują majówkę. Dużym powodzeniem cieszą się góry

Pierwsze wiosenne słońce i świetna pogoda wybudziły Polaków z...

Jaja nie tylko na Wielkanoc. Polacy jedzą ich coraz mniej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu...

Wielkanoc dla Polaków to bardziej spotkania rodzinne niż święta religijne

Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone...

Polacy wobec propozycji czterodniowego tygodnia pracy

Nawet co trzeci respondent uważa, że zmniejszenie obecnego wymiaru...