Mazowsze. Ruszył unijny nabór na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla straży pożarnej

Od 31 marca samorządy oraz ochotnicze straże pożarne z terenu woj. mazowieckiego mogą ubiegać się o unijne dofinansowanie na zakup nowego, średniego lub ciężkiego, samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z pełnym wyposażeniem. Kwota przeznaczona na te działania wynosi blisko 80 mln zł.

Konkurs odbywa się w ramach działania 2.4. Dostosowanie do zmian klimatu, typ projektu: „Sprzęt i infrastruktura do celów zarządzania klęskami i katastrofami” dla programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Celem konkursu jest dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych.

W ramach naboru można pozyskać dofinansowanie na zakup nowego średniego albo ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z pełnym wyposażeniem. Jak zaznaczono w komunikacie, wsparcia nie można pozyskać na zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego, a także jedynie specjalistycznego wyposażenia. Dofinansowanie uzyskają tylko JST lub OSP, które zakupią w ramach projektu nie więcej niż jeden średni albo ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Ponadto jako element dodatkowy możliwe jest pozyskanie dofinansowania na realizację projektów edukacyjnych dotyczących zmian klimatu i ochrony zasobów wodnych.

„Zapobieganie zagrożeniom i klęskom naturalnym, a także odpowiednie postępowanie w przypadku ich wystąpienia to ważny obszar działań Unii Europejskiej. W ramach tego konkursu jednostki straży pożarnej mają możliwość uzyskania dofinansowania na zakup ­­samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z pełnym wyposażeniem” – poinformowała Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. EFRR Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

W naborze mogą wziąć udział jednostki samorządu terytorialnego (gminy i miasta) oraz Ochotnicze Straże Pożarne (OSP). Wsparcie mają szansę otrzymać projekty realizowane na terenie województwa mazowieckiego.

Wnioski o dofinansowanie można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą systemu MEWA 2.0. Konkurs ogłosiła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami należy przesłać w terminie do 10 maja 2023 r.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Polacy planują majówkę. Dużym powodzeniem cieszą się góry

Pierwsze wiosenne słońce i świetna pogoda wybudziły Polaków z...

Jaja nie tylko na Wielkanoc. Polacy jedzą ich coraz mniej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu...

Wielkanoc dla Polaków to bardziej spotkania rodzinne niż święta religijne

Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone...

Polacy wobec propozycji czterodniowego tygodnia pracy

Nawet co trzeci respondent uważa, że zmniejszenie obecnego wymiaru...