Brzeg. Powstanie innowacyjna oczyszczalnia ścieków

Będzie to oczyszczalnia przyszłości – zapewnia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które wyłoniło właśnie wykonawcę II etapu inwestycji w Brzegu, realizowanego ze wsparciem Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Koszty przedsięwzięcia, które ma być sfinalizowane jeszcze w tym roku, to 25 mln zł.

Owa „przyszłość” to nowe spojrzenie na strumień ścieków komunalnych jako na zasoby wody, energii i surowców wtórnych, przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych wymogów zakładów oczyszczania ścieków, takich jak zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego oraz optymalizacja kosztów eksploatacji oczyszczalni. Innowacyjne rozwiązania umożliwią usuwanie mikrozanieczyszczeń obecnych w ściekach oczyszczonych kierowanych do rzek, a także efektywne zagospodarowanie osadów pościekowych. 

Wykorzystana zostanie, opracowana przez firmę WTT Innowacje z Opola, „bezodpadowa technologia konwersji ścieków”. Oparta jest na eliminacji mikrozanieczyszczeń (farmaceutyki, metale ciężkie, pestycydy, mikroplastik) przy jednoczesnej separacji produktów nawozowych ze ścieków. Nowoczesna technologia zapewnia ponadto przetwarzanie wszystkich odpadów powstających w oczyszczalni ścieków, w tym osadów ściekowych, skratek, pozostałości z odtłuszczaczy – w procesie zgazowania plazmowego (produkcja syngazu, energii oraz witryfikatu).

Podczas pierwszego etapu rozbudowy, od maja 2021 roku, prowadzono prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowania koncepcji oczyszczalni przyszłości. Na podstawie wyników badań, obejmujących m.in. stworzenie funkcjonalnych modeli opracowywanych technologii, wybrano firmę, która będzie prowadziła drugi etap prac przewidujący przeniesienie wyników badań ze skali ułamkowo-technicznej, do demonstratora technologii działającego w pełnej skali.

Oczyszczalnia ma powstać do końca 2023 r. i będzie samowystarczalnym pod względem energetycznym zakładem produkcyjnym surowców: czystej wody (wtórnie wykorzystywanej na cele gospodarcze i komunalne) i nawozów naturalnych.

Jak podaje NCBR, „Oczyszczalnia Przyszłości” to jedno z dziewięciu przedsięwzięć badawczych Centrum wspierających realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu, a realizowanych w trybie zamówień przedkomercyjnych. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie – PWiK w Brzegu.

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Fundusze z nowej perspektywy UE przyczynią się do realizacji nowatorskich projektów biznesowych

Dziesiątki miliardów euro z polityki spójności unijnej perspektywy na...

#CEBioForum2023 – miejsce, gdzie bije serce biotechnologii

Podczas 21. edycji targów biotechnologicznych CEBioForum 2023 odbędzie się...

Targi CEBioForum2023 już w kwietniu

W dniach 18-19 kwietnia w Warszawie odbędą się targi...

Pięć trendów branży motoryzacyjnej, które zmienią nasze podejście do samochodów

Sposób, w jaki doświadczamy mobilności zmienia się wraz z...