Niepełnosprawni. Sztuczna inteligencja pomaga w codziennych czynnościach

Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (SI) coraz częściej pojawiają się nowe i coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które mają służyć pomocy ludziom niepełnosprawnym w codziennych czynnościach.

W ostatnich latach wiele się w tej kwestii zmieniło i dziś niepełnosprawni mają dostęp do szerokiego wachlarza technologii, które pozwalają im na lepsze funkcjonowanie.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych technologii sztucznej inteligencji jest asystent głosowy. Jest to rozwiązanie, które pozwala niepełnosprawnym na szybkie i bezproblemowe wykonywanie zadań, wykorzystując do tego głos i polecenia. Asystenci głosowi mogą wykonywać zadania takie jak sprawdzanie pogody, przeprowadzanie wyszukiwania informacji, czytanie wiadomości i nawet udzielanie odpowiedzi na pytania.

Kolejnym sposobem wykorzystania sztucznej inteligencji w pomocy ludziom niepełnosprawnym są systemy wspomagające. Systemy te są szczególnie przydatne dla osób, które mają trudności z poruszaniem się. Mogą one być wyposażone w czujniki ruchu i dźwięku, które pozwalają na monitorowanie otoczenia i wychwytywanie zmian w otoczeniu oraz pomagają w wykonywaniu codziennych zadań.

Oprócz tego, sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do tworzenia bardziej przyjaznych dla użytkownika interfejsów. Niektóre systemy wykorzystują w tym celu wizualizację dźwięku, dzięki czemu osoby niedosłyszące mogą otrzymywać informacje wizualnie. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji możliwe jest poprawienie jakości życia osób niepełnosprawnych. Technologia ta pozwala na lepsze dostosowanie się do ich potrzeb, a także pozwala im na samodzielne wykonywanie codziennych czynności, które wcześniej wymagały pomocy innych osób.

Autor tekstu: ChatGPT
Autor zdjęcia: DALL·E

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Trendy kształtujące branżę biotechnologiczną

Biotechnologia obejmuje wykorzystanie żywych organizmów i procesów biologicznych w...

Prace badawczo-rozwojowe w sektorze farmaceutycznym

Jak wynika z raportu Bank of America Merrill Lynch,...

Lidzbark Warmiński. Powstaje Ciepłownia Przyszłości

Przekształcanie w Polsce ciepłownictwa opartego na paliwach kopalnych w...

„Ścieżka SMART”. Wydłużono termin składania wniosków 

Do 30 października wydłużono termin składania wniosków do konkursu...