Innowacje technologiczne, które zmieniły nasze życie

Kiedy myślimy o słowie „technologia”, nie do końca przychodzi nam do głowy coś, co w sposób łatwy i zrozumiały pozwoli je zdefiniować. Technologia to nic innego jak wykorzystywanie wiedzy naukowej do celów praktycznych lub zastosowań, zarówno w przemyśle, jak i w naszym codziennym życiu.

Tak więc w zasadzie zawsze, gdy wykorzystujemy naszą wiedzę naukową do osiągnięcia jakiegoś konkretnego celu, korzystamy z dobrodziejstw technologii. Zwykle wiąże się ona z konkretnym urządzeniem, ale to urządzenie może być niewiarygodne proste w budowie, lub oszałamiająco złożone. Poczynając od koła, aż po komputery kwantowe, to wszystko jest technologią. Poniżej zostały wymienione najbardziej zaskakujące innowacje technologiczne, z których aktualnie korzystają niemal wszyscy ludzie zamieszkujący Ziemię.

GPS

Początkowo narodził się jako system nawigacyjny używany tylko przez armię Stanów Zjednoczonych, składający się z sieci satelitów rozmieszczonych wokół Ziemi, które określały dokładną pozycję dowolnego odbiornika w dowolnym miejscu na naszej planecie.

GPS stał się integralną częścią naszego życia, ponieważ jest teraz niezbędny w samochodach dla Ochotniczej Straży Pożarnej, samolotach i statkach. Geolodzy również korzystają z tej technologii, ale w zupełnie innym celu, ponieważ jest ona wykorzystywana do badania ruchu płyt tektonicznych. Naukowcy używają go do badania migracji żółwi, z których wiele posiada odpowiednie urządzenie odbiorcze potrzebne do ich śledzenia. Obecnie segment kosmiczny składa się z 31 satelitów, a proces lokalizacji danego obiektu nie będzie stanowił żadnego kłopotu, ponieważ z każdego punktu na globie, są widoczne przynajmniej 4 satelity.

Internet

Internet od 1969 roku zrewolucjonizował nowoczesną komunikację, ponadto jest on kluczem do innowacji, które powstają w XXI wieku. Internet zapewnia tak potężne możliwości, że można go wykorzystywać do zrealizowania praktycznie każdego celu. Technologia ta umożliwia komunikowanie się ludzi bez względu na odległość, jaka ich dzieli, pozwala szybko uzyskać informację na dowolny temat oraz daje możliwość pracy dla kilku milionów ludzi na całym świecie.

Wiele branż nie może obecnie istnieć bez Internetu jak na przykład handel detaliczny czy gry hazardowe online. W przypadku tych ostatnich gracze mogą cieszyć się swoimi ulubionymi grami kasynowymi z własnego domu. Istnieją strony internetowe, które porównują wszystkie najlepsze kasyna online, gdzie eksperci sprawdzają oferowane bonusy powitalne i darmowe spiny, oraz doradzają, z jakich metod płatności najlepiej skorzystać, aby otrzymać najkorzystniejszy bonus.

Piorunochron

Czy ktoś potrafi wyobrazić sobie budynek mieszkalny bez zainstalowanego piorunochronu? Przy każdym wyładowaniu atmosferycznym skoncentrowanym w miejscu, gdzie byłby on nieobecny, wszystkie urządzenia elektryczne podłączone do prądu natychmiast zostałyby spalone, a każda burza niosłaby za sobą sporo nieprzyjemnych konsekwencji.

Znaczenie piorunochronu w obecnych czasach jest niepodważalne. Benjamin Franklin w 1752 sprawił nam ogromny prezent i pozwolił na prowadzenie życia w takim stylu, jakim obecnie cieszy się większość populacji. Niby to prosta metalowa konstrukcja, ale dzięki niej wyładowanie elektryczne pioruna staje się zupełnie niegroźne.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja (AI) to kombinacja algorytmów zaprojektowana w celu stworzenia maszyn o takich samych możliwościach, jakie posiadają ludzie. Jest to technologia, która wciąż wydaje nam się odległa i tajemnicza, ale która od kilku lat jest stale obecna w naszym codziennym życiu.

AI jest wykorzystywana w wykrywaniu twarzy w telefonach komórkowych, wirtualnych asystentach głosowych, takich jak Siri od Apple, Corana od Microsoft czy Alexa od marki Amazon, a także jest zintegrowana z naszymi codziennymi urządzeniami poprzez boty lub aplikacje mobilne.

Kod QR

Kod QR to innowacja technologiczna, która de facto istnieje już od 1999 roku. Dlaczego coś, co ma ponad 20-letnią historię, nadal uważane jest za coś innowacyjnego? Do dzisiaj nie ma lepszego sposobu by za pomocą zwykłego kwadratowego kodu, który może być odczytany przez każdy smartfon posiadający odpowiednią aplikację, zdobyć olbrzymią ilość informacji. Kody QR wprowadziły robienie zakupów i sprzedaż na zupełnie inny poziom. W obecnych czasach już nie potrzebujesz menu, aby zamówić danie w restauracji. Wystarczy, że zeskanujesz kod, a propozycja danego lokalu zostanie wyświetlona w estetyczny sposób na ekranie Twojego smartfona!

Wnioski

Technologie, które zostały zaprezentowane w tym artykule, zrewolucjonizowały życie ludzi. Każda innowacja jest okupiona często wieloletnimi badaniami, a naukowcy i osoby odpowiedzialne za jej powstanie muszą włożyć wiele wysiłku, aby zostały one zmaterializowane.

Życie ludzi uległoby znacznemu pogorszeniu, gdyby niektóre technologie nie zostały wynalezione. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie kasyna online bez Internetu lub kryptowaluty bez blockchainu, który de facto, również istnieje dzięki sieci. Biorąc pod uwagę globalizację, można się spodziewać, że w ciągu najbliższych kilku lat, będziemy świadkami kolejnych wielkich innowacji technologicznych, które zmienią nasze życie w jeszcze większym stopniu.

Źródło: expressjaroslawski.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock. 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Program FENG. Wkrótce pierwsze nabory wniosków 

7 lutego ogłoszony zostanie pierwszy z naborów wniosków w...

Śląsk – kopalnia pomysłów na biznes oraz pozyskanie unijnych środków

W województwie śląskim firmy, dzięki unijnym środkom, odkrywają nie...

Niepełnosprawni. Sztuczna inteligencja pomaga w codziennych czynnościach

Z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (SI) coraz częściej pojawiają się...

Brzeg. Powstanie innowacyjna oczyszczalnia ścieków

Będzie to oczyszczalnia przyszłości - zapewnia Narodowe Centrum Badań...