Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa prezentuje nowości na MSPO

Poduszkowiec patrolowo-ratowniczy PRC-650 oraz pironaboje EGG1U wykorzystywane w rakiecie ILR-33 Bursztyn 2K – to nowości w tegorocznej ofercie Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, które zostaną zaprezentowane na najważniejszych targach obronnych w Polsce. Prezentacja w ramach XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach (6-9 września 2022) odbędzie się w hali D na stoisku D-54.

Podczas MSPO premierę będzie miał poduszkowiec patrolowo-ratowniczy PRC-650. To powrót do udanej serii poduszkowców, wykorzystywanych od 20 lat przez służby wodno-ratownicze. Nową wersję cechują unikalne walory użytkowe i techniczne, których nie posiada żaden z obecnie produkowanych poduszkowców w tej klasie. Docelowo odbiorcami pojazdu będą służby pogotowia wodnego, policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz wojsko.

Równocześnie z premierą poduszkowca, podczas targów MSPO podpisana zostanie umowa komercjalizacyjna. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa udzieli licencji na technologię poduszkowca PRC-650 do produkcji i sprzedaży na terytorium RP firmie Farada Group. 

Kolejną z nowości Instytutu są naboje pirotechniczne EGG1U, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane na potrzeby projektu rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K. Doświadczenie i wiedza zdobyte w trakcie rozwoju rakiety umożliwiły opracowanie nowego modelu pironaboju, który jest obecnie wykorzystywany w mechanizmach zaimplementowanych na pokładzie. Zaletą wyrobu jest możliwość elastycznego dostosowania ciśnienia generowanego przez pironabój, bez konieczności ingerencji w jego konstrukcję. Naboje pirotechniczne mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach – kosmicznej, zbrojeniowej, lotniczej czy motoryzacyjnej. 

Instytut zaprezentuje także swoje osiągnięcia w dziedzinie technologii kosmicznych, w tym: deorbitacyjny silnik rakietowy na stały materiał pędny, silnik pomocniczy rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K oraz demonstrator silnika rakietowego na hipergoliczny materiał pędny o ciągu 5kN. 

***

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.

Źródło informacji zdjęcia: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm

Zmienne otoczenie gospodarcze powoduje, że polskie firmy szukają możliwości...

W Brodach Poznańskich powstanie innowacyjna biogazowania 

W Brodach Poznańskich, ze wsparciem Funduszy Europejskich w ramach...

Przydomowe mikroinstalacje wiatrowe mogą być dobrym uzupełnieniem dla fotowoltaiki

Małe turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu mają szansę...

Jubileuszowa edycja konkursu Polski Produkt Przyszłości

Ruszyła XXV edycja konkursu „Polski Produkt Przyszłości”, który wyłania...