Kraśnik. Środki europejskie pomogły wyremontować zabytkowy kościół

Urząd Marszałkowski województwa lubelskiego podsumował prace związane z remontem zabytkowego kościoła rektoralnego w Kraśniku. Ponad połowa środków wydanych na rewitalizację obiektu pochodziła ze środków europejskich.

Lubelski Urząd Marszałkowski poinformował o zakończeniu prac związanych z renowacją kościoła pw. Św. Ducha w Kraśniku. Zadanie obejmowało również rewitalizację i zagospodarowanie terenu oraz budowę parkingu. Całość inwestycji kosztowała 2 mln zł, z czego ponad 50 proc. sfinansowano ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

„Zakończenie tej ważnej dla lokalnej społeczności inwestycji cieszy mnie tym bardziej, że kościół wraz z wyposażeniem, drzewostanem oraz kamiennymi pomnikami został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Obszar ten jest najstarszą i najbardziej rozpoznawalną częścią miasta” – powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Jak podano w komunikacie urzędu w ramach inwestycji udało się wyremontować zabytkowy budynek dawnego kościoła poszpitalnego wraz z zagospodarowaniem terenu wokół. Prace obejmowały wykonanie izolacji, remont ścian, docieplenie i naprawę dachu wraz z orynnowaniem oraz wykonanie instalacji elektrycznej.

Inwestycja przewidywała także zmiany w terenie wokół kościoła, które objęły m.in.: wykonanie ciągów pieszych, odwodnienie terenu, przebudowę ogrodzenia, remont zlokalizowanych w otoczeniu kościoła pomników oraz wykonanie parkingu.

Zespół kościelny jest elementem Układu Urbanistycznego Miasta Kraśnik wpisanego do rejestru zabytków obejmującego „obręb dawnych obwarowań miejskich, wzgórza zamkowego i rejonu kościoła szpitalnego wraz z sylwetą miasta i skalą jego zabudowy”.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie – fot. UM.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Warszawa. 14 850 paszportów wydano przez rok na Lotnisku Chopina

To już rok! Punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku...

Świętowanie 20-lecia Polski w UE 

Z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej odbędzie...

Polacy planują majówkę. Dużym powodzeniem cieszą się góry

Pierwsze wiosenne słońce i świetna pogoda wybudziły Polaków z...

Jaja nie tylko na Wielkanoc. Polacy jedzą ich coraz mniej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu...