Polak wśród astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej

Znamy nowych astronautów i astronautki Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)! Polski naukowiec dr Sławosz Uznański został wybrany do korpusu rezerwowych astronautów ESA.

„To ważny dzień dla polskiego sektora kosmicznego. Bardzo się cieszę, że Europejska Agencja Kosmiczna wybierając do korpusu rezerwowego astronautów dostrzega potencjał polskich naukowców i jest gotowa angażować ich w największe przedsięwzięcia. To decyzja, która daje nadzieję i zainspiruje młodych Polaków do zaangażowania się w najbardziej innowacyjne dziedziny, budujące gospodarkę opartą na wiedzy” – powiedział minister Waldemar Buda.

23 listopada 2022 r. podczas posiedzenia Rady Ministerialnej ESA na szczeblu ministrów, Josef Aschbacher, dyrektor Generalny ESA ogłosił wyniki naboru na nowych astronautów i astronautki ESA.

Kontrakty ESA otrzymają astronauci korpusu podstawowego i rezerwowego. Ci pierwsi wezmą udział w lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a może nawet na którąś z misji księżycowych NASA realizowanych z udziałem ESA. Rezerwowi natomiast, w każdej chwili mogą do nich dołączyć i rozpocząć intensywne szkolenie, jeśli ESA rozszerzy programy załogowe, w szczególności wykorzystanie ISS. Jest to wysoce prawdopodobne w sytuacji wycofania się Rosji z tego programu.

Polski naukowiec Sławosz Uznański został wybrany do korpusu rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. To wielki sukces Polaka, który musiał pokonać ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach ESA.

Wybór polskiego kandydata do korpusu rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej to duży sukces. Decyzja ESA pokazuje, że Polacy mogą skutecznie konkurować w wysoko technologicznych i innowacyjnych dziedzinach wymagających najwyższych kompetencji. Cieszymy się i gratulujemy. To wielki sukces zarówno osobisty pana dr Sławosza Uznańskiego, ale także Polski” – zaznaczyła wiceminister Kamila Król.

Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych.

W 2021 r. Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła rekrutację na przyszłe astronautki i astronautów, w tym z niepełnosprawnością fizyczną. Było to pierwsze takie wydarzenie od 2008 r.

Pierwszy raz w historii, ESA w 2022 r. utworzy rezerwę astronautek i astronautów. W jej skład wejdą kandydaci, którzy mimo udanego przejścia procesu selekcji, nie zostali zatrudnieni. Pozostaną oni zatrudnieni przez swoich obecnych pracodawców.

Źródło: PAP. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wakacyjne statystyki lepsze, ale nietrzeźwych kierowców wciąż nie brakuje

Podczas tegorocznych wakacji odnotowano ponad 21,5 tys. przypadków kierowania...

Co oprócz angielskiego?

Nikogo nie zaskoczy dziś informacja, że na każdym etapie...

Nadmorska baza noclegowa. Podsumowanie sezonu wakacyjnego 2023

Sezon wakacyjny ’23 nad polskim morzem nie był tak...

Jak Polacy spędzili wakacje 2023?

Mimo że, jak wynika z badań, 30% Polaków jest...