Polski rynek motoryzacyjny. Jaki przebieg najczęściej ma samochód używany?

Przebieg to jeden z najważniejszych parametrów, które należy sprawdzić przy zakupie samochodu używanego. W I kwartale 2022 r. na rynku wtórnym najczęściej można było natrafić na ofertę kupna samochodu z licznikiem wskazującym zakres 200-300 tysięcy przejechanych kilometrów – wynika z danych autobaza.pl

Kupujący unikają zarówno zbyt wysokiego przebiegu – z obawy przed kiepskim stanem pojazdu, jak i mocno zaniżonego, który zwiększa prawdopodobieństwo oszustwa. Z tego względu warto zadać pytanie – ile na liczniku ma najczęściej w Polsce samochód używany?

Źródło: opracowanie własne autobaza.pl

Według danych serwisu autobaza.pl na polskim rynku wtórnym prym wiodą samochody o przebiegu w przedziale między 200 a 300 tys. kilometrów. W I kwartale 2019, 2020, 2021 oraz 2022 roku, oferty pojazdów o takim przebiegu stanowiły odpowiednio 32 proc., 29 proc., 28 proc. oraz 31 proc. udziału w rynku. W każdym z podanych okresów był to najwyższy wynik.

Liczba ofert samochodów używanych jest nieznacznie niższa, jeżeli pod uwagę brany jest przebieg 150-200 tys. kilometrów – w I kwartale 2022 roku wynosi ona 27 proc.. Co ciekawe, w analogicznym okresie w poprzednich latach było to odpowiednio 29 proc. w 2019 roku, 26 proc. w 2020 oraz 28 proc. w 2021.

„Dostępne dane z naszych systemów obrazują to, że na rynku najwięcej znajdziemy samochodów ze względnie dużym przebiegiem. Wynikać to może z faktu, że pojazdy na naszych drogach mają średnio ponad 14 lat – w Niemczech czy Francji są to najczęściej 10-letnie auta – tak mówią nam dane ACEA”- tłumaczy Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl. „Tylko 8 proc. ofert samochodów używanych to pojazdy z przebiegiem do 50 tysięcy” – dodaje.

Warto wiedzieć, że chcąc kupić pojazd z małą liczbą przejechanych kilometrów, możemy napotkać problemy w znalezieniu odpowiednich ofert sprzedaży. Całkowity udział samochodów o przebiegu 10-50 ty„Do parametrów licznika należy podchodzić ze sporą rezerwą. Tym, co tak naprawdę podlega ocenie, to stan techniczny danego pojazdu – przebieg nie stanowi jego podstawy, ale jest jednym z jego aspektów. W najlepszym stanie znajdują się samochody zadbane oraz używane regularnie. Kluczowym czynnikiem będzie więc sposób eksploatacji pojazdu przez poprzedniego właściciela. Z tego względu nie powinniśmy obawiać się samochodów z wyższymi przebiegami – w każdym wypadku dokładnie sprawdźmy ich historię oraz stan techniczny ” – mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.sięcy kilometrów w I kwartale 2022 r. to jedynie 5 proc., natomiast dla przebiegu 50-100 tysięcy kilometrów to tylko 12 proc. Możemy więc zauważyć, że samochody używane o tak niskim przebiegu są najrzadsze, a także ich wybór jest najmniejszy.

W I kwartale 2022 r. ofert aut z drugiej ręki, które posiadały na liczniku więcej niż 300 tys. przejechanych kilometrów było tylko 4 proc. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że duża część samochodów z silnikiem typu diesel może zacząć sprawiać problemy już przy przebiegu blisko 250-300 tys. kilometrów. Z tego względu tym bardziej kupujący powinni zwracać uwagę na stan i historię pojazdu, zanim ulokują w nim swój kapitał.

Źródło informacji: AutoISO Sp. z o.o. Zdjęcie ilustracyjne – Adobe Stock.

 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Dni Pruszkowa

W majowy weekend 27 – 29 maja 2022 w...

Ostrzeżenia eksperta. Uwaga na internetowych oszustów

Angażowanie się w działalność inwestycyjną, która przyniesie nam znacznie...

Unijna Misja Adaptacji do Zmian Klimatu. Dołączyło 118 samorządów 

Komisja Europejska ogłosiła, że pierwszych 118 samorządów, w tym...

Santander Bank Polska zwycięzcą rankingu na Złoty Bank

Santander Bank Polska po raz drugi zdobył I miejsce...