Pomorze. Unia dofinansowuje poszerzanie plaż

Zakończyło się poszerzanie plaż w Gdańsku Brzeźnie, na Westerplatte i Kuźnicy. Trwają prace w Karwieńskich Błotach, a na przełomie listopada i grudnia rozpoczną się prace w Gdyni Orłowie. Poszerzanie plaż odbywa się w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu „Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku”.

Jak przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, zakończyły się prace związane z poszerzeniem plaż w Gdańsku Brzeźnie i Westerplatte.

„W Brzeźnie poszerzono plażę z 10 do 75 metrów. Westerplatte, gdzie plaży nie było w ogóle, jej szerokość wynosi obecnie od 70 do 80 m” – wyliczyła Kierzkowska.

Dodała, że użyty do poszerzenia plaż piasek został wyczerpany pogłębiarką ssąco nasiębierną w Porcie Północnym w Gdańsku i przetransportowany w ładowni pogłębiarki w rejon plaży w Brzeźnie.

„Poprzez system rurociągów refulacyjnych podwodnych (hydrotransport) wyrefulowany został na ląd na plażę. Następnie materiał został zniwelowany przy pomocy ciężkiego sprzętu lądowego w docelowy profil plaży, zgodnie z założonym projektem” – przekazała Kierzkowska.

Poza plażami w Gdańsku, poszerzona została plaża w Kuźnicy. Częściowo również zrealizowana została refulacja w Jastrzębiej Górze i Ostrowie. Wciąż natomiast trwają prace w Karwieńskich Błotach.

Magdalena Kierzkowska podkreśliła, że inwestycja jest prowadzona w ramach zadania „Budowa toru podejściowego wewnętrznego do Portu Północnego wraz z obrotnicą” w ramach projektu „Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. „Projekt ten zakłada, iż część piaszczysta urobku, pochodząca z robót czerpalnych, zostanie wbudowana w brzeg Zatoki Gdańskiej w rejonie plaż w Brzeźnie, Gdyni Orłowo i Westerplatte, w brzeg otwartego morza w rejonie Jastrzębiej Góry, Ostrowa i Karwieńskich Błot oraz w brzeg podmorskiej strony Półwyspu Helskiego w rejonie plaży w Kuźnicy” – tłumaczyła rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Kierzkowska podkreśliła, że celem prac refulacyjnych jest zabezpieczenie brzegu przed rozmywaniem i zniszczeniem przez sztormy poprzez poszerzenie plaży, wykonanie podbudowy podbrzeża oraz zabezpieczenie umocnienia z narzutu kamiennego, znajdującego się we wschodniej części plaży przy porcie.

To właśnie sztormy, które przeszły przez północną część Polski na przełomie stycznia i lutego br. spowodowały zniszczenie plaży w Gdyni Orłowie.

W przyszłości, wzdłuż plaży w Orłowie, planowana jest również budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg. Warte około 15-20 milionów złotych prace planowane są na lata 2023-2024.

Wszystkie prace refulacyjne będą kosztowały ok. 4,5 mln zł i stanowią jeden z elementów inwestycji pogłębiania toru podejściowego wewnętrznego w Porcie Północnym. Całkowity koszt tego projektu to 795 mln zł, w tym 85 proc. dofinansowania unijnego.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Świętowanie 20-lecia Polski w UE 

Z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej odbędzie...

Polacy planują majówkę. Dużym powodzeniem cieszą się góry

Pierwsze wiosenne słońce i świetna pogoda wybudziły Polaków z...

Jaja nie tylko na Wielkanoc. Polacy jedzą ich coraz mniej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu...

Wielkanoc dla Polaków to bardziej spotkania rodzinne niż święta religijne

Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone...