Uzbekistan – państwo społeczne

Trwa międzynarodowa konferencja „Współczesny Konstytucjonalizm: Doświadczenia Krajowe i Zagraniczne”. Wydarzenie jest organizowane przez Narodowe Centrum Praw Człowieka, Centrum zrównoważonego rozwoju oraz Instytut państwa i prawa przy wsparciu delegacji Unii Europejskiej.

Reforma prawa podstawowego – nakaz czasu

W trakcie wyborów Prezydenta Uzbekistanu na spotkaniach wszystkich kandydatów z przedstawicielami elektoratu przedstawiono ważną propozycję, by przygotowano program przeprowadzenia w kraju reformy konstytucyjnej. W związku z tym Prezydent Uzbekistanu został poproszony o dokładne i głębokie zbadanie krajowych i światowych doświadczeń związanych z budową konstytucji:

„Jak pokazuje światowa praktyka, w wielu państwach w okresie radykalnych zmian wprowadzono reformy konstytucyjne. Dlatego po raz kolejny konsultując się z senatorami i posłami, opinią publiczną, narodem, badając światowe doświadczenia budowy konstytucyjnej, musimy dokładnie przemyśleć kwestię poprawy prawa podstawowego, które determinuje obecny i przyszły rozwój kraju. – stwierdził Prezydent Uzbekistanu – A to dlatego, że Konstytucja stanowi najważniejszy fundament prawny wszystkich sukcesów i osiągnięć w latach niepodległości. Biorąc pod uwagę wymagania samego czasu, w którym żyjemy, potrzeby ludzi i wdrażane reformy, jest ona stale ulepszana. Wszelkie reformy demokratyczne będą nieodwracalne, stabilne i skuteczne tylko wtedy, gdy będą opierać się na solidnych podstawach konstytucyjno-prawnych”

Tak więc w ramach strategii działania wprowadzono 32 poprawki i uzupełnienia do 21 artykułu konstytucji. Podsumowując propozycje elektoratu w świątecznej gratulacji dla mieszkańców Uzbekistanu w związku z 29.rocznicą uchwalenia konstytucji, Prezydent określił dziewięć kierunków dalszego doskonalenia prawa podstawowego kraju.

Siedem kierunków modernizacji społeczeństwa

W ostatnich latach w Uzbekistanie prowadzone są rodzime wzajemnie powiązane i wzajemnie uwarunkowane demokratyczne reformy polityczne, gospodarcze, społeczne i prawne mające na celu budowę nowego demokratycznego kraju, tworzenie wolnego i sprawiedliwego społeczeństwa obywatelskiego. Następuje radykalna zmiana ustroju państwowego i Konstytucyjnego, polityczno-prawnego, społeczno-ekonomicznego, kulturowo-duchowego sfery życia społeczeństwa.

Jednocześnie obecna epoka globalizacji, cyfryzacji, zmian klimatu i szybko zmieniające się życie stawia coraz to nowe, pilne, niezwykle ważne wyzwania dla dalszej modernizacji kraju, wzmocnienia pokoju, stabilności i niezależności narodowej.

W związku z tym w Strategii Rozwoju Nowego Uzbekistanu postawiono kolejne nowe zadania. Przewiduje się przyjęcie ponad 50 kodeksów, Ustaw, strategii, koncepcji i programów, przedstawiono ponad sto innych inicjatyw w siedmiu obszarach modernizacji kraju. Strategia koncentruje się na systemie prawodawstwa, zrozumienia i egzekwowania prawa, świadomości polityczno-prawnej społeczeństwa na ogólnych wartościach ludzkich i zasadach zrównoważonego rozwoju.

Konstytucjonalizm: światowe doświadczenie XXI wieku

Jak pokazuje światowa praktyka, kluczowe znaczenie w przeprowadzaniu dynamicznych reform ma właśnie rozwój konstytucyjno-prawnych podstaw modernizacji społeczeństwa i państwa. Na świecie praktycznie nie ma konstytucji funkcjonującej w swoim pierwotnym brzmieniu. Tylko w XXI wieku około 90 krajów świata z powodzeniem wdrożyło reformy konstytucyjne, 57 przyjęło nowe konstytucje. Co więcej, wśród dziesięciu krajów, które najczęściej przyjmowały uzupełnienia i zmiany konstytucji, są Meksyk, Nowa Zelandia, Brazylia, Szwajcaria, Austria, Izrael, Chile, Kolumbia, Gruzja i Indie.

Jednocześnie zmiany konstytucyjne we wszystkich krajach łączą to, że są odpowiedzią na zewnętrzne i wewnętrzne wyzwania i zagrożenia dla Państwa. Bardziej nowoczesne konstytucje obejmują więcej tematów, w tym nowe programy, które nie były istotne sto lat temu, takie jak Ekologia, równość płci, ochrona praw, wolności i uzasadnionych interesów człowieka, zwłaszcza osób niepełnosprawnych, młodszego pokolenia, a także kształtowanie społeczeństwa informacyjnego, bezpieczeństwo danych cyfrowych, rozwój naukowy i technologiczny oraz innowacyjność, wdrażanie elementów bezpośredniej demokracji elektronicznej i popularnej Inicjatywy Ustawodawczej itp.

Przemiany konstytucyjne: istota i kierunki

Wprowadzenie w życie w Uzbekistanie nowych zasad dotyczących strategii rozwoju przenosi reformy demokratyczne na nowy poziom jakościowy. Dotyczy to przede wszystkim pełnego urzeczywistnienia priorytetowej zasady „w imię honoru i godności człowieka”. Jednocześnie godność człowieka polega na zapewnieniu spokojnego i bezpiecznego życia, podstawowych praw i wolności obywateli, stopniowym tworzeniu godnych warunków życia i nowoczesnej infrastruktury, wykwalifikowanej opieki zdrowotnej, wysokiej jakości edukacji, ochrony socjalnej i zdrowego środowiska dla każdego mieszkańca kraju.

Osiąga się to przede wszystkim poprzez realizację idei „Nowy Uzbekistan-Państwo ludowe i humanitarne „oraz zasady” człowiek-społeczeństwo-państwo”, wyraźnego podziału władzy między Prezydentem, Parlamentem i rządem, ustanowienia właściwej równowagi w systemie podziału władzy, wzmocnienia kontroli i równowagi, rozwoju wolnego i sprawiedliwego społeczeństwa obywatelskiego, znalezienia godnego miejsca we współczesnej społeczności międzynarodowej.

Powstawanie i rozwój instytucji społeczeństwa obywatelskiego, parlamentaryzmu, systemu wielopartyjnego są uosobieniem autentycznego narodu. W strategii rozwoju planowane są kompleksowe działania mające na celu dalsze zwiększenie roli i odpowiedzialności władz lokalnych w rozwiązywaniu problemów w terenie, przeniesienie większości funkcji państwa z centrum do regionów.

W szczególności nacisk zostaje położony na zwiększenie roli lokalnych instytucji – Kangash w rozwoju regionów, stworzenie niezbędnych warunków do skutecznego działania instytucji społeczeństwa obywatelskiego. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że tylko w 2021r. ponad 29 tysięcy problemów obywateli zostało pozytywnie rozwiązanych przez lokalnych Kangashów, wzmocnienie konstytucyjnych i prawnych podstaw ich działalności doprowadzi do jeszcze większej realizacji idei „państwa kochającego naród”.

Instytucja Samorządu stanowi jedną z podstaw, filarów każdego ustroju konstytucyjnego i społeczeństwa obywatelskiego, rodzina jest najważniejszą komórką społeczeństwa. W tym zakresie dalsze wzmacnianie konstytucyjnych podstaw instytucji samorządu i rodziny jest niezbędne dla rozwoju człowieka, społeczeństwa i państwa, sfery duchowej i społecznej, osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, poprawy dobrobytu obywateli.

Pojęcie państwa społecznego

W Strategii Rozwoju szczególną uwagę zwraca się na kwestie utrwalenia normy konstytucyjnej dotyczącej realizacji zasady „Nowy Uzbekistan-Państwo społeczne”.

Jednocześnie światowe doświadczenia wskazują, że „państwo społeczne” nie sprowadza się do „zabezpieczenia społecznego” i wymaga znacznie szerszej interpretacji, w tym minimalizacji kontrastów społecznych (nierówności majątkowe, dostęp do dóbr publicznych — edukacji, opieki zdrowotnej) i konfliktów (między pracą a kapitałem, itp.).

Państwo społeczne staje się tylko wtedy, gdy problem reprodukcji osoby jako podmiotu stosunków społecznych jest priorytetem państwa i jego instytucji, ramy normatywne są tworzone i działają w celu ochrony społecznych potrzeb jednostki, a cały system polityczno-ekonomiczny społeczeństwa jest zaangażowany w rozwiązywanie problemów społecznych. Państwo ma obowiązek dbać o swoich obywateli. To jest istota Państwa społecznego. Państwo jako instytucja władzy regulująca system public relations jest początkowo nieodłącznie związane z prowadzeniem polityki społecznej, której istotą jest społeczna troska o swoich poddanych. Kiedy ta funkcja nabiera jakości obowiązku, państwo staje się społeczne.

Państwo społeczne to państwo, które gwarantuje swoim obywatelom pewne minimum dobrobytu w warunkach trudnej gospodarki rynkowej, różnych pandemii i epidemii. Jest to pewna forma organizacji ustroju społecznego, której celem staje się człowiek jako osoba, wysoko rozwinięte stosunki społeczno-gospodarcze i polityczne, co zapewnia prawną gwarancję praw i wolności obywateli oraz poprawę budownictwa Państwowego. Oznacza to, że państwo uznaje swoją odpowiedzialność wobec obywateli za udzielone im zabezpieczenia społeczne, w tym w Warunkach pandemii.

Konstytucja: na drodze społeczeństwa cyfrowego i informacyjnego

Najważniejszą cechą charakterystyczną współczesnego historycznego etapu rozwoju cywilizacji ludzkiej jest tworzenie społeczeństwa cyfrowego i informacyjnego. Informacje i wiedza stają się strategicznymi czynnikami rozwoju, przekształcania struktur rządowych w bardziej ekonomiczne i wydajne struktury władzy.

Jednocześnie, w celu zapewnienia konkurencyjności Uzbekistanu w warunkach, w których wiele krajów wchodzi w czwartą rewolucję przemysłową, a także rozwoju instytucji społeczeństwa informacyjnego, należy rozważyć wzmocnienie konstytucyjnych i prawnych podstaw wzmocnienia wsparcia państwa dla wykorzystania technologii informacyjnych i instytucji cyfrowego konstytucjonalizmu.

Konstytucja Uzbekistanu

Opr. Andrzej Kazimierski

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Świętowanie 20-lecia Polski w UE 

Z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej odbędzie...

Polacy planują majówkę. Dużym powodzeniem cieszą się góry

Pierwsze wiosenne słońce i świetna pogoda wybudziły Polaków z...

Jaja nie tylko na Wielkanoc. Polacy jedzą ich coraz mniej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu...

Wielkanoc dla Polaków to bardziej spotkania rodzinne niż święta religijne

Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone...