Rocznica Powstania Warszawskiego. PGE uczciła pamięć energetyków walczących na Powiślu

PGE Polska Grupa Energetyczna w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego oddała hołd energetykom walczącym w obronie warszawskiej Elektrowni Powiśle, organizując uroczystość pod hasłem „Energetycy w Powstaniu”. W trakcie wydarzenia odbył się premierowy pokaz animacji: „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”, stworzonej przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

We wtorek, 1 sierpnia 2023, roku o godz. 10:30 na Skwerze Kahla na warszawskim Powiślu przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej oddali hołd energetykom walczącym w Powstaniu Warszawskim.

Obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców pod pomnikiem poświęconym dowódcom obrony Elektrowni Warszawskiej, przez przedstawicieli administracji rządowej, zaproszonych gości oraz zarządu PGE i spółek z Grupy PGE. 

„Dzisiaj czcimy pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego, ale ono nie było tylko warszawskie, to było powstanie polskie. Na ulicach stolicy Żołnierze Armii Krajowej walczyli o wolność całej Polski, a nie tylko Warszawy. Walczyli wszyscy, uczniowie, studenci, robotnicy, urzędnicy, ale także pracownicy Elektrowni Miejskiej. Jako PGE, największa firma energetyczna w Polsce, jesteśmy depozytariuszami pamięci energetyków walczących na Powiślu. To oni 79 lat temu walczyli o wolność, bo mieli Polskę w sercu. Zapłacili za to najwyższą cenę, ale ich ofiara nie była daremna. Dlatego, już kolejny rok z rzędu oddajemy im hołd, ich odwadze, poświęceniu i ofierze. Ich pamięć żyje w nas, a ich duch kształtuje polskość kolejnych pokoleń” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Podczas uroczystości został zaprezentowany premierowy pokaz filmu „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”, który powstał na zlecenie Fundacji PGE. Trwająca 5 minut animacja została stworzona przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Jest to historia walk o Elektrownię Powiśle w pierwszych godzinach Powstania Warszawskiego.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=PSKDh2ffdDo

Scenariusz do filmu został opracowany na podstawie wydarzeń opisanych przez historyka Michała Wujciuka. Dodatkowo, na bazie scenariusza animacji, Fundacja PGE przygotowała specjalne wydanie komiksu pt. „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”. Ilustracje do komiksu przygotował Andrzej Grzechnik. Komiks jest dostępny na stronie PGE: https://www.gkpge.pl/rozkaz-zdobyc-elektrownie.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, odbyło się plenerowe Kino Powstańcze. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostały filmy poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.

Od 31 lipca do końca września br. przed siedzibą PGE przy ul. Mysiej 2 w Warszawie, można zapoznać się z wystawą plenerową „Rozkaz: Zdobyć elektrownię!” poświęconą pracownikom Elektrowni Powiśle. Natomiast, od 1 sierpnia przez 63 dni na elewacji siedziby PGE Polskiej Grupy Energetycznej na ulicy Mysiej 2 w Warszawie znajduje się wielkoformatowa siatka z napisem „Energetycy w Powstaniu Warszawskim. Pamiętamy”.

Źródło informacji i zdjęcia: PGE Polska Grupa Energetyczna.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Konkurs o Nagrodę PTE im. prof. Edwarda Lipińskiego

Polskie Towarzystwo Ekonomiczne informuje o ogłoszeniu tegorocznej edycji Konkursu...

Polaków ubywa – do 2060 roku będzie nas mniej o 4,8 mln!

Jak wynika z prognoz, do 2060 roku polska populacja...

Wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Jest decyzja Sejmu

Sejm wybrał we wtorek (12 grudnia) wieczorem Radę Ministrów...

Największa reforma ustrojowa. Do zmiany unijnych traktatów jeszcze bardzo długa droga

Zmiany w dwóch kluczowych unijnych traktatach to temat, który...