W 2022 r. mniej wypadków drogowych oraz spadek liczby ofiar śmiertelnych

Statystyki dziewięciu miesięcy 2022 roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. tchną optymizmem. Inwestycje, zmiany prawne, działania edukacyjne oraz skuteczna egzekucja kar sprawiły, że kierowcy jeżdżą wolniej, zmalała liczba wypadków drogowych, a ilość ofiar śmiertelnych spadła o 14 proc. – mówili uczestnicy debaty „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego – szanse i wyzwania” podczas kongresu Krynica Forum’22. 

Rafał Weber, wiceminister infrastruktury wymienił cztery czynniki, które wpływają na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach: inwestycje realizowane przez Ministerstwo Infrastruktury i samorządy; zmiany m.in. punktowego podniesienia mandatów za najgroźniejsze wykroczenia drogowe; akcje zwiększające świadomość społeczną oraz skuteczne egzekwowanie kar od łamiących przepisy.

„W Ministerstwie Infrastruktury najbardziej interesują nas statystyki, bo one w sposób faktyczny oddają rzeczywistość. Jeżeli statystyki się poprawiają, czyli spadają liczby wypadków, zabitych i rannych na drogach, to znaczy, że legislacyjne, inwestycyjne i edukacyjne działania rządu przynoszą efekty” – podkreślił Rafał Weber.

Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego uważa, że zmiany w taryfikatorze mandatów przyniosły pożądany efekt – kierowcy jeżdżą wolniej, a liczba niebezpiecznych sytuacji na drogach jest mniejsza. 

„My zarządzamy fotoradarami. W 2022 r. system zarejestrował 770 tys. przekroczeń prędkości, jednak w analogicznym okresie 2021 r. było ich ponad 1,2 mln. O 65 proc. spadła również liczba drastycznych przekroczeń prędkości o ponad 30 km/h” – zaznaczył Alvin Gajadhur. 

Dodał jednak, że wciąż zdarzają się kierowcy, którzy w centrum Warszawy, przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h, gnają z prędkością 180 kilometrów na godzinę.

W opinii Rafała Webera inwestycje drogowe istotnie przyczyniły się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa. 

W ciągu kilku miesięcy zostanie oddany do użytkowania ostatni odcinek A1, mocno zaawansowane są także ostatnie odcinki A2 na wschód od Mińska Mazowieckiego w kierunku Białej Podlaskiej. Inwestycje dotyczą również budowy obwodnic, a także międzynarodowych dróg klasy S.

„Via Carpatia, która w ostatnich miesiącach została oddana do użytkowania między Lublinem a Rzeszowem, stała się teraz, gdy Ukraina i Białoruś są z tranzytu wyłączone, głównym szlakiem na europejskiej osi Północ-Południe” – powiedział minister Weber. 

Wskazał, że przykładem strategicznej, trudnej od strony inżynieryjnej inwestycji jest dwukomorowy tunel o dł. 2,06 km pod Luboniem Małym na Zakopiance (w ciągu S7), który za kilkanaście dni zostanie oddany do użytkowania. 

Rafał Weber dodał, że resort Infrastruktury wspiera również samorządy, jeżeli chodzi o inwestycje na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, w tym znacznie polepszający bezpieczeństwo program doświetlenia przejść dla pieszych. 

W opinii Tomasza Żuchowskiego, p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad, ważne są inwestycje, które polepszają ochronę pieszych i rowerzystów, czyli użytkowników ruchu drogowego, którzy w przypadku kolizji z samochodem nie mają szans.

„Zmieniamy rzeczywistość na bezpieczniejszą, m.in. kształtujemy procesy przygotowania inwestycji, na której audytorzy pojawiają się wielokrotnie. Przebudowujemy skrzyżowania, robimy ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Spełniamy tu bardzo szerokie oczekiwania społeczne. Tam, gdzie zdarzyła się tragedia, tam poprawiamy punktowo infrastrukturę” – powiedział.

Ważnym aspektem poprawy bezpieczeństwa na drogach jest edukacja. Alvin Gajadhur podkreślił, że inspektorzy transportu drogowego organizują stacjonarne i online lekcje dla uczniów z klas 1-3, w których dzieci są zaznajamiane z przepisami ruchu drogowego. 

„Mamy także program skierowany do seniorów – bo to grupa, która często uczestniczy w wypadkach drogowych. Mówimy im m.in. o zmianach przepisów, bo ważne jest, aby te podstawowe przepisy znali. Podpisaliśmy również porozumienie ze służbą więzienną i organizujemy, głównie dla młodzieży, pogadanki z udziałem więźniów, którzy odbywają karę za przestępstwa komunikacyjne” – zaznaczył.

Spadek ilości wypadków z udziałem zabitych i rannych to również oszczędności rzędu 60 mld zł rocznie dla ZUS i budżetu państwa, ponieważ każdy ranny wymaga opieki szpitalnej i często długotrwałej rehabilitacji. 

„Najważniejsze jest ludzkie życie i jego nie da się przeliczyć na złotówki. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy od każdego z nas. Konieczna jest rozwaga, ostrożność, włączenie myślenia – bez tego nawet najnowocześniejsza infrastruktura i działania kontrolne nie przyniosą efektu” – podsumował Rafał Weber. 

Kongres Krynica Forum’22 – „Wzrost i odbudowa”, którego organizatorem jest Instytut Kościuszki, odbył się w dniach 19-21 października w Krynicy-Zdrój.

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Konkurs o Nagrodę PTE im. prof. Edwarda Lipińskiego

Polskie Towarzystwo Ekonomiczne informuje o ogłoszeniu tegorocznej edycji Konkursu...

Polaków ubywa – do 2060 roku będzie nas mniej o 4,8 mln!

Jak wynika z prognoz, do 2060 roku polska populacja...

Wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Jest decyzja Sejmu

Sejm wybrał we wtorek (12 grudnia) wieczorem Radę Ministrów...

Największa reforma ustrojowa. Do zmiany unijnych traktatów jeszcze bardzo długa droga

Zmiany w dwóch kluczowych unijnych traktatach to temat, który...