Polityczny reset. Kazachstan po wyborach do Mażylisu

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez kazachskiego Prezydenta, który dąży do liberalizacji systemu politycznego w swoim kraju, próg wyborczy został obniżony z 7 do 5 procent, ułatwiono także rejestrację nowych partii politycznych oraz po raz pierwszy dopuszczono do startu kandydatów niezależnych.
Ale można by zadać pytanie – dlaczego w Polsce powinniśmy obserwować głosowanie do Parlamentu w państwie oddalonym o 4,2 tys. km od nas?

Wbrew pozorom odpowiedź jest prosta. Po pierwsze – Kazachstan to dziewiąte na liście największych terytorialnie państw świata. A po drugie – to jeden z największych światowych producentów ropy naftowej i kraj tranzytowy na trasie Azja-Europa. Dlatego te wybory mają tak duże znaczenie dla świata i tym samym dla Polski. I w tym kontekście ma sens oświadczenie Prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa podczas otwarcia, po wyborach do Mażylisu, pierwszej sesji Parlamentu Republiki Kazachstanu VIII kadencji, który stwierdził, że ta operacja jest ostatnim elementem zapoczątkowanego w ubiegłym roku „politycznego resetu” Kazachstanu.

Jesteśmy jedynym państwem w regionie Azji Środkowej, który przeprowadza tak gruntowną reformę kraju, wyznaczającą nowy trend jego rozwoju. – powiedział Prezydent Kasym-Żomart Tokajew o głównych zmianach jakie w ostatnim roku już zaszły w życiu społeczno-politycznym Kazachstanu.
Jak zauważył Prezydent, jest to efekt wyników ubiegłorocznego referendum i wymogów zaktualizowanej Konstytucji. Na ich podstawach dzisiaj w Kazachstanie dokonuje się zakrojona na szeroką skalę transformacja wszystkich instytucji władzy, która spełnia aspiracje całego narodu. Ważne jest tutaj, aby pamiętać, że w bardzo krótkim czasie kraj wykonał ogromny program reform, realizując najważniejszy etap rozwoju w swojej historii. – Jestem przekonany, że te przemiany są niezwykle ważne dla przyszłości naszego narodu – powiedział prezydent Republiki Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew.

W przemówieniu przypomniał też, że dotychczasowe wydarzenia w Kazachstanie mają na celu poprawę państwowego systemu zarządzania. Dlatego kontynuowany będzie ruch w kierunku demokratyzacji procesów politycznych, dalszego zwiększania udziału obywateli w pracach administracji publicznej.
Prezydent Kazachstanu wezwał do szeroko pojmowanej pracy w celu reformowania i unowocześniania gospodarki kraju, stymulowania działalności gospodarczej, ujawniania potencjału przemysłowego, rewizji podejść do rozwoju infrastruktury, zwrócenia szczególnej uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, poprawę jakości kapitału ludzkiego, wspieranie społecznie wrażliwych kategorii obywateli, wzmocnienie systemu ochrony praw człowieka, poprawę efektywności administracji publicznej i jakości planowania strategicznego.

Aby osiągnąć kluczowy cel, jakim jest poprawa dobrobytu obywateli i kształtowanie nowej jakości narodu, Prezydent Kazachstanu swój program działania opierać chce na ideologiach ukształtowanych przez niego wcześniej: rządach prawa, jedności narodu, sprawiedliwości społecznej i wewnętrznej stabilności politycznej.

W tym roku po raz pierwszy odbędą się bezpośrednie wybory akimów (starostów) w 45 rejonach (powiatów) i miast o znaczeniu regionalnym (wojewódzkim). Następnie będą wybory akimów rejonów już w całym kraju. W rezultacie wszystkie instytucje władzy zaczną działać w nowy sposób. Jednak, niektórzy obywatele, wśród których są politycy, mówią, że te reformy mogą prowadzić do zagrożeń dla Kazachstanu. Ale Prezydent Tokajew zapewnił, że „reformy mające na celu poprawę systemu politycznego będą kontynuowane, bo to bardzo ważne działania dla przyszłości naszego narodu i jego rozwoju”.

Kazimierz Andrzejewski

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Konkurs o Nagrodę PTE im. prof. Edwarda Lipińskiego

Polskie Towarzystwo Ekonomiczne informuje o ogłoszeniu tegorocznej edycji Konkursu...

Polaków ubywa – do 2060 roku będzie nas mniej o 4,8 mln!

Jak wynika z prognoz, do 2060 roku polska populacja...

Wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Jest decyzja Sejmu

Sejm wybrał we wtorek (12 grudnia) wieczorem Radę Ministrów...

Największa reforma ustrojowa. Do zmiany unijnych traktatów jeszcze bardzo długa droga

Zmiany w dwóch kluczowych unijnych traktatach to temat, który...