Józefów. Siedziba Domu Nauki i Sztuki odrestaurowana dzięki pomocy z UE 

Już od 13 lutego mieszkańcy podwarszawskiego Józefowa mogą korzystać z oferty edukacyjnej i kulturalnej placówki zlokalizowanej w odrestaurowanej Willi Frankówka. Ta wyjątkowa przestrzeń w centrum miasta odzyskała dawny blask w efekcie stając się miejscem aktywności skierowanych do mieszkańców. Fundusze europejskie na ten cel pochodziły z programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020.

Józefów to podwarszawska miejscowość słynąca z zabytkowych drewnianych budynków wybudowanych w stylu nadświdrzańskim, czyli tzw. świdermajerów. Charakterystyczna drewniana architektura powstawała wzdłuż linii otwockiej głównie na przełomie XIX i XX wieku. Jednym z nich jest ponad 100-letnia willa Frankówka, którą udało się odrestaurować dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej. W dawnych czasach odbywały się w niej bale, dancingi i przedstawienia teatralne skierowane do letników odwiedzających malownicze tereny u ujścia rzeki Świder do Wisły.

Miasto Józefów przeznaczyło fundusze europejskie na przebudowę konstrukcji budynku oraz jego renowację dla potrzeb działalności Domu Nauki i Sztuki, który jest częścią Miejskiego Ośrodka Kultury. W efekcie już z oddali widać przepięknie zdobioną drewnianą elewację budynku, a jego wnętrza kryją między innymi historyczne drzwi, schody i odrestaurowany piec kaflowy. Ta wyjątkowa przestrzeń stanie się miejscem wielu aktywności artystycznych i kulturalnych skierowanych do mieszkańców Józefowa i okolic.

Swoje miejsce znalazły tu również Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Józefowa, a także oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W sezonie wiosenno-letnim dodatkową zachętę do spędzania wolnego czasu w aktywny sposób stanowić będzie zagospodarowany teren wokół budynku.

Projekt: Modernizacja i renowacja budynku przy ul. Kard. Wyszyńskiego 2 w Józefowie mająca na celu dostosowanie obiektu do nowych funkcji: Domu Nauki i Sztuki

Beneficjent: Miasto Józefów

Wartość projektu: 9 784 969,28 zł

Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 3 415 021,25 zł

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Fot. Adrianna Raszkowska, Miasto Józefów

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Rusza pierwsza produkcja fabularna studia Under Ski Tower

„Game Over” w reżyserii Pawła Powolnego jest pierwszą fabularną...

Wystawa w Katowicach. mBank kupił kolejne prace polskich malarzy

Rośnie kolekcja „m jak malarstwo”, na którą składają się...

Warszawscy kameraliści zachwycili wiedeńską publiczność

W miniony weekend (11.02) w Złotej Sali wiedeńskiego Musikverein...

Świecie. Kończy się I etap rekonstrukcji zamku krzyżackiego 

Kończy się pierwszy etap prac przy częściowej rekonstrukcji i...