Książki dla ukraińskich uchodźców

Poruszeni cierpieniem tysięcy uchodźców szukających schronienia w naszej ojczyźnie przed barbarzyńską agresją ze strony Federacji Rosyjskiej, przekazujemy na rzecz obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski książki w języku ukraińskim, wydane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. 

Książki trafią do wojewódzkich bibliotek publicznych. Wśród nich są zarówno pozycje dla dorosłych, jak i dzieci – klasyka polskiej literatury, ale i popularne tytuły literatury współczesnej.

W ramach Programu Translatorskiego ©Poland Instytut Książki corocznie dofinansowuje wydania przekładów literatury polskiej, które ukazują się na całym świecie. Program jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanych wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki. Każdy wydawca, który otrzyma grant na wydanie książki, jest zgodnie z regulaminem programu zobowiązany do przesłania do Instytutu Książki 10 egzemplarzy wydanej pozycji. Dzięki temu Instytut Książki zgromadził znaczne zbiory polskiej literatury w przekładach na języki obce.

Istotną częścią tych zbiorów są książki wydane w języku ukraińskim (235 tytułów). W ramach programu ukazały się zarówno dzieła klasyków (Sienkiewicz, Wyspiański), pisarzy współczesnych (Różewicz, Szymborska, Tokarczuk), jak i książki służące budowie dobrosąsiedzkich relacji i przybliżające wspólną historię.

W porozumieniu z Konferencją Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych przekazujemy ponad połowę tych zbiorów w ramach darowizn na rzecz wojewódzkich bibliotek publicznych, które wykorzystają je, by wesprzeć obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski. Biblioteki wojewódzkie będą udostępniać te pozycje bibliotekom powiatowym i gminnym.

Tytuły, które przekazujemy, mogą pozytywnie wpłynąć na aklimatyzację obywateli Ukrainy na terenie Polski i przyczynić się do poznania naszej kultury. W przypadku dzieci i młodzieży przekazane książki mogą również pomóc w przepracowaniu wojennej traumy.

Źródło informacji: Instytut Książki. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

CH Osowa stawia na sztukę 

Centrum Handlowe Osowa, znane w Trójmieście z cyklicznie organizowanych...

Pieniądze z unijnego Programu FEnIKS trafią do samorządowych instytucji

Wsparcie dla nowoczesnej infrastruktury kulturalnej, projektowanie oferty włączającej lokalne...

Stosunek Polaków do zabytków innych kultur

Zdecydowana większość Polaków chce, aby dziedzictwo innych kultur traktować...

Startuje projekt Visegrad Jazz Exchange

Fundacja JAZZ PO POLSKU, wraz z partnerami z krajów...