Proszowice. Miejska biblioteka zmodernizowana dzięki unijnemu dofinansowaniu 

W małopolskich Proszowicach zakończyły się prace związane z modernizacją i rozbudową budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki dofinansowaniu z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz z budżetu państwa.

Stara część budynku biblioteki w Proszowicach została zrewitalizowana w ramach dofinansowanego z Funduszy Europejskich projektu „Przestrzenie czasu wolnego w mieście Proszowice – obszar kultury”. Prace objęły m.in. modernizację piwnic, parteru i pierwszego piętra oraz termomodernizację całego budynku. W odnowionych przestrzeniach znajdą się sale muzealne i ekspozycyjne – w tym miejsce przeznaczone na ekspozycję zbiorów zgromadzonych przez pasjonatów Ziemi Proszowickiej. Na pierwszym piętrze odnowionego budynku ma być także prowadzona działalność kulturalna.

W ramach tego samego projektu zakupiono również wyposażenie dla biblioteki, m.in. zestawy komputerowe, wyposażenie pracowni multimedialnej oraz kącik zabaw dla dzieci.

Koszt modernizacji i rozbudowy biblioteki to ponad 1,8 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE w ramach RPO WM to ponad 550 tys. zł.

W ramach projektu „Proszowicka Biblioteka Publiczna Od Nowa” do istniejącej części budynku dobudowano nową część. Budowa nowego pawilonu była możliwa dzięki wsparciu ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w wysokości ponad 2,2 mln zł.

– Tak udane inwestycje niezwykle cieszą, ponieważ są najlepszym świadectwem tego, jak dobrze potrafimy wykorzystywać środki unijne. Budynek po rewitalizacji i rozbudowie jest niezwykle efektowny i nowoczesny. Z pewnością będzie dobrze służył mieszkańcom i stanie się miejscem rozwijania pasji i zainteresowań – powiedział Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Obecnie obiekt nie jest jeszcze w pełni umeblowany, więc zbiory książkowe najprawdopodobniej trafią na biblioteczne półki wczesną wiosną. Wtedy też ma nastąpić oficjalne otwarcie obiektu po przeprowadzce.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie – fot. UMWM.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Twierdza Wisłoujście. Była ruina, będzie obiekt muzealny

Dwie pożyczki umożliwią rewaloryzację jednego z najcenniejszych gdańskich zabytków...

Czarnoleskie muzeum Jana Kochanowskiego wypiękniało dzięki unijnemu wsparciu

Zakończyły się prace związane z konserwacją i adaptacją XIX-wiecznej...

Kwidzyn. Kompleksowy remont zamku ze wsparciem FEnIKS-a

41 mln zł unijnego wsparcia trafi na remont Zespołu...

Gdańsk. PGE Mecenasem Muzeum Narodowego

PGE Polska Grupa Energetyczna została mecenasem Muzeum Narodowego w...