Proszowice. Miejska biblioteka zmodernizowana dzięki unijnemu dofinansowaniu 

W małopolskich Proszowicach zakończyły się prace związane z modernizacją i rozbudową budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki dofinansowaniu z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz z budżetu państwa.

Stara część budynku biblioteki w Proszowicach została zrewitalizowana w ramach dofinansowanego z Funduszy Europejskich projektu „Przestrzenie czasu wolnego w mieście Proszowice – obszar kultury”. Prace objęły m.in. modernizację piwnic, parteru i pierwszego piętra oraz termomodernizację całego budynku. W odnowionych przestrzeniach znajdą się sale muzealne i ekspozycyjne – w tym miejsce przeznaczone na ekspozycję zbiorów zgromadzonych przez pasjonatów Ziemi Proszowickiej. Na pierwszym piętrze odnowionego budynku ma być także prowadzona działalność kulturalna.

W ramach tego samego projektu zakupiono również wyposażenie dla biblioteki, m.in. zestawy komputerowe, wyposażenie pracowni multimedialnej oraz kącik zabaw dla dzieci.

Koszt modernizacji i rozbudowy biblioteki to ponad 1,8 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE w ramach RPO WM to ponad 550 tys. zł.

W ramach projektu „Proszowicka Biblioteka Publiczna Od Nowa” do istniejącej części budynku dobudowano nową część. Budowa nowego pawilonu była możliwa dzięki wsparciu ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w wysokości ponad 2,2 mln zł.

– Tak udane inwestycje niezwykle cieszą, ponieważ są najlepszym świadectwem tego, jak dobrze potrafimy wykorzystywać środki unijne. Budynek po rewitalizacji i rozbudowie jest niezwykle efektowny i nowoczesny. Z pewnością będzie dobrze służył mieszkańcom i stanie się miejscem rozwijania pasji i zainteresowań – powiedział Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Obecnie obiekt nie jest jeszcze w pełni umeblowany, więc zbiory książkowe najprawdopodobniej trafią na biblioteczne półki wczesną wiosną. Wtedy też ma nastąpić oficjalne otwarcie obiektu po przeprowadzce.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP. Zdjęcie – fot. UMWM.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

CH Osowa stawia na sztukę 

Centrum Handlowe Osowa, znane w Trójmieście z cyklicznie organizowanych...

Pieniądze z unijnego Programu FEnIKS trafią do samorządowych instytucji

Wsparcie dla nowoczesnej infrastruktury kulturalnej, projektowanie oferty włączającej lokalne...

Stosunek Polaków do zabytków innych kultur

Zdecydowana większość Polaków chce, aby dziedzictwo innych kultur traktować...

Startuje projekt Visegrad Jazz Exchange

Fundacja JAZZ PO POLSKU, wraz z partnerami z krajów...