Opole. Spotkanie ludzi teatru

Jako jedna z wiodących instytucji kultury w Polsce, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu będzie gospodarzem prestiżowych wydarzeń o międzynarodowym charakterze. Już w maju do Teatru w Opolu przyjadą uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Teatralnej ETC, a także goście II Europejskiego Forum Teatralnego, które jest organizowane przez Komisję Europejską w partnerstwie z European Theatre Convention (ETC). Odbędą się one w dniach 10-14 maja. Tak kompleksowej formy konferencji twórców i artystów teatralnych z całej Europy jeszcze w Polsce nie było.

Spotkanie w Opolu tak znamienitych gości będzie miało ogromne znaczenie dla branży teatralnej w Europie. Zgromadzi profesjonalistów teatralnych i decydentów, którzy będą dyskutować o aktualnych wyzwaniach i możliwościach stojących przed teatrami. Tematy paneli dyskusyjnych skupią się nie tylko na skutkach pandemii i ograniczeniu środków finansowych dla artystów oraz wojnie toczącej się przy polskiej granicy, ale również na wpływie produkcji teatralnych na środowisko, tworzeniu optymalnych strategii działania oraz wykorzystaniu form cyfrowych w celu zwiększenia zasięgu i dostępności teatru.

Opole, w którym w latach 60. swoje idee rozwijał Jerzy Grotowski, pokazało światu, że nawet ośrodek w niewielkim mieście może wpłynąć na globalny rozwój kultury. Przyszedł moment, żeby podzielić się wizją przyszłości, inspirowaną słowami Grotowskiego, który wierzył w poświęcenie dla sztuki „nie po to, by uczyć innych, ale by uczyć się wraz z nimi”. 

Konferencja ETC to wydarzenie, podczas którego reprezentanci z teatrów członkowskich European Theatre Convention wraz z zaproszonymi gośćmi mogą wymienić poglądy i poszerzyć własne perspektywy. Teatr im. Jana Kochanowskiego jest jedynym Teatrem w Polsce, który należy do grona teatrów członkowskich ETC. Konferencja organizowana przez European Theatre Convention to doskonała okazja do zbadania nowych trendów w teatrze europejskim, promowania sieci kontaktów i podnoszenia świadomości na temat aktualnych wyzwań. II Europejskie Forum Teatru to flagowe wydarzenie dla europejskiej społeczności sztuk widowiskowych w 2023 roku. Pierwsza edycja odbyła się w 2020 roku w Dreźnie we współpracy z platformą Perform Europe (2019-2022).

W programie tegorocznych wydarzeń znajdą się seminaria dotyczące nowych technologii w teatrze, prezentacje rezydencji artystycznych, spotkania networkingowe oraz pitchingi projektów artystycznych. Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprezentuje w ramach konferencji showcase własnych produkcji. Pokazane zostaną spektakle „Danse Macabre” w reż. Renaty Piotrowskiej-Auffret, „Coś pomiędzy” w reż. Tomasza Cymermana, „Badania ściśle tajne” w reż. Norberta Rakowskiego oraz gościnny spektakl „5:00. UA” w reż. Yulii Maslak, stworzony przez artystki z Ukrainy w ramach rezydencji artystycznej pod egidą Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.

Goście wydarzenia będą mieli też okazję obejrzeć jeden z największych i najnowocześniejszych teatrów w Polsce – Kochanowski przeszedł niedawno gruntowną modernizację. Dzięki niej stał się miejscem sprzyjającym twórcom, widzom i mieszkańcom miasta, którzy chętnie spędzają czas w jego starannie zaprojektowanych wnętrzach. Jeśli będziecie w Opolu, zajrzyjcie tu koniecznie.

Program międzynarodowego wydarzenia można znaleźć na:
https://www.europeantheatre.eu/page/activities/professional-development/etc-international-theatre-conferences/opole-2023/conference-programme
https://culture.ec.europa.eu/event/european-theatre-forum-2023 

Źródło informacji: TJK Opole. Zdjęcia – fot. materiały prasowe.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Proszowice. Miejska biblioteka zmodernizowana dzięki unijnemu dofinansowaniu 

W małopolskich Proszowicach zakończyły się prace związane z modernizacją...

Twierdza Wisłoujście. Była ruina, będzie obiekt muzealny

Dwie pożyczki umożliwią rewaloryzację jednego z najcenniejszych gdańskich zabytków...

Czarnoleskie muzeum Jana Kochanowskiego wypiękniało dzięki unijnemu wsparciu

Zakończyły się prace związane z konserwacją i adaptacją XIX-wiecznej...

Kwidzyn. Kompleksowy remont zamku ze wsparciem FEnIKS-a

41 mln zł unijnego wsparcia trafi na remont Zespołu...