Opole. Spotkanie ludzi teatru

Jako jedna z wiodących instytucji kultury w Polsce, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu będzie gospodarzem prestiżowych wydarzeń o międzynarodowym charakterze. Już w maju do Teatru w Opolu przyjadą uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Teatralnej ETC, a także goście II Europejskiego Forum Teatralnego, które jest organizowane przez Komisję Europejską w partnerstwie z European Theatre Convention (ETC). Odbędą się one w dniach 10-14 maja. Tak kompleksowej formy konferencji twórców i artystów teatralnych z całej Europy jeszcze w Polsce nie było.

Spotkanie w Opolu tak znamienitych gości będzie miało ogromne znaczenie dla branży teatralnej w Europie. Zgromadzi profesjonalistów teatralnych i decydentów, którzy będą dyskutować o aktualnych wyzwaniach i możliwościach stojących przed teatrami. Tematy paneli dyskusyjnych skupią się nie tylko na skutkach pandemii i ograniczeniu środków finansowych dla artystów oraz wojnie toczącej się przy polskiej granicy, ale również na wpływie produkcji teatralnych na środowisko, tworzeniu optymalnych strategii działania oraz wykorzystaniu form cyfrowych w celu zwiększenia zasięgu i dostępności teatru.

Opole, w którym w latach 60. swoje idee rozwijał Jerzy Grotowski, pokazało światu, że nawet ośrodek w niewielkim mieście może wpłynąć na globalny rozwój kultury. Przyszedł moment, żeby podzielić się wizją przyszłości, inspirowaną słowami Grotowskiego, który wierzył w poświęcenie dla sztuki „nie po to, by uczyć innych, ale by uczyć się wraz z nimi”. 

Konferencja ETC to wydarzenie, podczas którego reprezentanci z teatrów członkowskich European Theatre Convention wraz z zaproszonymi gośćmi mogą wymienić poglądy i poszerzyć własne perspektywy. Teatr im. Jana Kochanowskiego jest jedynym Teatrem w Polsce, który należy do grona teatrów członkowskich ETC. Konferencja organizowana przez European Theatre Convention to doskonała okazja do zbadania nowych trendów w teatrze europejskim, promowania sieci kontaktów i podnoszenia świadomości na temat aktualnych wyzwań. II Europejskie Forum Teatru to flagowe wydarzenie dla europejskiej społeczności sztuk widowiskowych w 2023 roku. Pierwsza edycja odbyła się w 2020 roku w Dreźnie we współpracy z platformą Perform Europe (2019-2022).

W programie tegorocznych wydarzeń znajdą się seminaria dotyczące nowych technologii w teatrze, prezentacje rezydencji artystycznych, spotkania networkingowe oraz pitchingi projektów artystycznych. Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprezentuje w ramach konferencji showcase własnych produkcji. Pokazane zostaną spektakle „Danse Macabre” w reż. Renaty Piotrowskiej-Auffret, „Coś pomiędzy” w reż. Tomasza Cymermana, „Badania ściśle tajne” w reż. Norberta Rakowskiego oraz gościnny spektakl „5:00. UA” w reż. Yulii Maslak, stworzony przez artystki z Ukrainy w ramach rezydencji artystycznej pod egidą Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.

Goście wydarzenia będą mieli też okazję obejrzeć jeden z największych i najnowocześniejszych teatrów w Polsce – Kochanowski przeszedł niedawno gruntowną modernizację. Dzięki niej stał się miejscem sprzyjającym twórcom, widzom i mieszkańcom miasta, którzy chętnie spędzają czas w jego starannie zaprojektowanych wnętrzach. Jeśli będziecie w Opolu, zajrzyjcie tu koniecznie.

Program międzynarodowego wydarzenia można znaleźć na:
https://www.europeantheatre.eu/page/activities/professional-development/etc-international-theatre-conferences/opole-2023/conference-programme
https://culture.ec.europa.eu/event/european-theatre-forum-2023 

Źródło informacji: TJK Opole. Zdjęcia – fot. materiały prasowe.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

CH Osowa stawia na sztukę 

Centrum Handlowe Osowa, znane w Trójmieście z cyklicznie organizowanych...

Pieniądze z unijnego Programu FEnIKS trafią do samorządowych instytucji

Wsparcie dla nowoczesnej infrastruktury kulturalnej, projektowanie oferty włączającej lokalne...

Stosunek Polaków do zabytków innych kultur

Zdecydowana większość Polaków chce, aby dziedzictwo innych kultur traktować...

Startuje projekt Visegrad Jazz Exchange

Fundacja JAZZ PO POLSKU, wraz z partnerami z krajów...