„Polski Ład dla kultury”. Dodatkowe 3 mld zł na odbudowę zabytków

„Dzisiaj wchodzimy w kolejny etap odważnego rozwoju w obszarze kultury służącego nam wszystkim – dla wzmocnienia naszej tożsamości i wspólnoty oraz dla piękna Polski” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. W środę (23 listopada) w Muzeum w Sulejówku odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Piotra Glińskiego, podczas której ogłoszono Rządowy Program Odbudowy Zabytków. W ramach Programu, z budżetu państwa na odbudowę zabytków zostanie przeznaczone 3 mld zł.

Szef rządu Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, poinformowali o szczegółach rządowego programu odbudowy zabytków „Polski Ład dla kultury”.

„Dziś razem z wicepremierem Piotrem Glińskim mamy ogromną radość przedstawić kolejny bardzo duży i ważny program odbudowy polskich zabytków, który pozwoli przywrócić ich dawny blask. Może to być nawet ponad 10 tys. inwestycji w zabytki w całej Polsce” – powiedział premier Morawiecki.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał dewizę Winstona Churchilla, która mówi o tym, że nawet w trudnych czasach, w czasie wojny trzeba dbać o kulturę. „Zabytki mówią o naszej tożsamości, mają duże znaczenie ekonomiczne, ale, co najważniejsze, zabytki i kultura wpływają na nasze myślenie, kształtują nasz system wartości. Poprzez obcowanie z nimi stajemy się jako społeczeństwo bardziej dojrzali” – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Przypomniał, że w ciągu ostatnich siedmiu lat udało się trwale zwiększyć nakłady na kulturę do jednego procenta, a nakłady na zabytki zostały zwiększone niemal trzykrotnie.

„Realizowany przez MKiDN program ochrony zabytków został zwiększony z 80 milionów w 2016 roku do 221 milionów złotych w roku obecnym. Łącznie w ciągu siedmiu lat zrealizowano cztery tysiące projektów dotyczących zabytków” – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Minister kultury zapewnił, że dotychczasowe programy będą kontynuowane ze względu na ogromne potrzeby w tym zakresie. „Dziękuję Panu Premierowi i naszemu środowisku, że w tych trudnych czasach podjęliśmy decyzję by 3 mld zł przeznaczyć na kulturę. To jest rewolucyjna, piękna i bardzo odpowiedzialna decyzja – podkreślił wicepremier”.

Założenia dotyczące Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

  • Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.
  • Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2 proc.
  • Wnioski będą mogły być składane w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK, w jednej trzech kategorii: do 150 tys. zł, do 500 tys. zł, do 3,5 mln zł.

Źródło: PAP. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Świecie. Kończy się I etap rekonstrukcji zamku krzyżackiego 

Kończy się pierwszy etap prac przy częściowej rekonstrukcji i...

Galeria Ostrołęka odzyskała dawną świetność

Prawie milion zł z funduszy europejskich miasto pozyskało na...

Literacka Podróż Hestii rusza po raz trzeci

Rozpoczął się właśnie nabór do 3. edycji konkursu Literacka...

Konkurs „Spotkania ze sztuką”. Projekt Fundacji PGE dla najmłodszych

89 proc. Polaków deklaruje, że interesuje się kulturą i...