Maja Tomaszewska – wernisaż. Sztuka na 6/6

Rozpoczyna się nowy sezon 2022/2023 w polskiej kulturze. Czeka nas sporo ciekawych i ważnych artystycznie wydarzeń, zarówno o światowym, europejskim i krajowym znaczeniu, jak i tych mniejszych promujących lokalnie naszą kulturę, sztukę. Preludium tego miałem już pierwszego dnia września, kiedy to zostałem zaproszony i uczestniczyłem w wernisażu malarstwa Mai Tomaszewskiej, młodej, ale już uznanej w kręgach polskiej i europejskiej sztuki malarki, absolwentki ASP w Warszawie.

Spotkanie odbyło się w salach Teatru 6.Piętro w Pałacu Kultury i Nauki. Można powiedzieć, że było dość ciasno. Artystka rozesłała do swoich znajomych, przyjaciół, wielbicieli jej sztuki, prawie 300 zaproszeń i chyba wszyscy z nich skorzystali. W foyer teatru spotkało się wiele osób ze świata kultury, sztuki a nawet polityki. Z pewnością osoba Paula Spiesa, dyrektora muzeum miasta Berlin, który na to wydarzenie przyjechał specjalnie, wzbudziła spore zainteresowanie. Jak sam stwierdził, jest bardzo dumny, iż został na wernisaż zaproszony, gdyż jest wielkim fanem talentu młodej malarki i wróży jej duży artystyczny sukces i karierę artystyczną. Podobnie wypowiadali się i inni z zaproszonych gości m.in. Krzysztof Kielaszkiewicz, członek zespołu Lady Pank.

Patrząc na prace Mai Tomaszewskiej trudno nie zgodzić się z tą prognozą. Na mnie też zrobiły mocne wrażenie, chociaż daleko mi do tytułu eksperta, raczej bliżej do miłośnika sztuki, tej która mi się podoba. Obrazy tej szczupłej, uroczej artystki nie tylko mnie się podobają. Odbieram z nich niezwykłą ekspresję, wyrazistość gestów, bije od nich świeżość. Chociaż w żadnym przypadku nie są jakimkolwiek odbiciem sztuki Tamary Łępickiej, to moje pierwsze wrażenie było takie, że coś z tamtej twórczości, jakiś kobiecy, elegancki duch w nich się odnajduje.

Na wernisażu Artystka (z całą odpowiedzialnością użyłem tego słowa, bo to faktycznie już Artystka,) przedstawiła m.in. obrazy z cyklu Flamenco, w których widać pasję tańca, emocję ruchu, doskonałość prezentowania pozycji tancerzy. Natomiast w cyklu Wenecja znajdujemy spokojny romantyzm i uczucie. Tak te dzieła odebrałem. Również portrety przykuwają uwagę swoim urokiem malarskim.

Goście Mai Tomaszewskiej oglądając jej obrazy mogli się raczyć znakomitym polskim winem z regionu lubuskiego z winnicy Folwark Pszczew, której właściciele Żaneta i Łukasz Robak. Powstała ona w 2014 roku za budynkiem dawnej Gorzelni, który przed kilkoma laty został pieczołowicie odrestaurowany i obecnie jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Pszczewa. Zostały tam zasadzone takie odmiany jak: Regent, Cabernet, Souvignier, Solaris, Johanitter i Riesling, te same rosły tutaj 170 lat temu. I je można też było degustować na spotkaniu w Teatrze 6.piętro.

Na wystawę warto się wybrać do PKiN, do Teatru 6. Piętro. Prace są dostępne do 18 września.

A na koniec krótkie artystyczne cv Artystki znalezione na stronie AGRAART.

Maja Tomaszewska – polska malarka i graficzka silnie związana z południową Hiszpanią, gdzie mieszkała i studiowała. Łączy w swojej twórczości kunszt warsztatu polskich mistrzów z andaluzyjskim temperamentem i ekspresją. Stypendystka Muzeum Sztuki Współczesnej Urban Nation w Berlinie (Niemcy), Królewskiej Akademii Historii i Sztuki w Segowii (Hiszpania) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (PL), wielokrotnie nagradzana autorka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Universidad de Bellas Artes w Grenadzie (dyplomy z wyróżnieniem ze specjalizacją w malarstwie i litografii). W twórczości najbardziej fascynuje ją zatrzymywanie ulotnych chwil i zjawisko ruchu. Los ojos son el espejo del alma – oczy są zwierciadłem duszy, to hiszpańskie przysłowie, którego przekaz jest jej bliski. W portretowanych postaciach szuka ich prawdziwej historii.

Tekst i foto: Andrzej Kazimierski

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Pieniądze z unijnego Programu FEnIKS trafią do samorządowych instytucji

Wsparcie dla nowoczesnej infrastruktury kulturalnej, projektowanie oferty włączającej lokalne...

Stosunek Polaków do zabytków innych kultur

Zdecydowana większość Polaków chce, aby dziedzictwo innych kultur traktować...

Startuje projekt Visegrad Jazz Exchange

Fundacja JAZZ PO POLSKU, wraz z partnerami z krajów...

Konkurs Chopinowski na dużym ekranie 

Konkurs Chopinowski jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych...