Konkurs Chopinowski na dużym ekranie 

Konkurs Chopinowski jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i od dziesięcioleci budzi ogromne emocje. Na pierwszym planie w filmie „Pianoforte” znaleźli się młodzi uczestnicy ostatniej odsłony Konkursu Chopinowskiego i ich marzenia. Film będzie dostępny w kinach od 16 lutego.

Uczestnicy konkursu podporządkowują swoje życie grze na fortepianie, a po latach ćwiczeń stają do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii na dużym ekranie obejrzymy ich zakulisowe przygotowania i fragmenty prywatnego życia, w którym odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni nie śpią całą noc w oczekiwaniu na werdykt. Zgodnie z regułami konkursu nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. „Pianoforte” stanowi wciągającą opowieść o dojrzewaniu, buncie, muzyce i ogromnych oczekiwaniach. Dostępny jest już polski zwiastun filmu.

Film Kuby Piątka miał swoją premierę podczas prestiżowego festiwalu filmowego Sundance oraz otrzymał Nagrodę Publiczności na polskim festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Przy okazji obu wydarzeń został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publiczność jak i krytyków.

Reżyserem filmu „Pianoforte” jest Jakub Piątek: Zacząłem cały proces od około 50 pogłębionych rozmów przez internet z zakwalifikowanymi pianistami. Potem towarzyszyłem wybranym w trakcie eliminacji do konkursu pianistom, na kilka miesięcy przed samym wydarzeniem. W ten sposób wybrałem bohaterów filmu. Nie kierowałem się rankingiem pianistycznym, tylko czystym dokumentalnym zainteresowaniem i intuicją. Realizacja tego filmu była swojego rodzaju zakładem z samym Konkursem. Noc ogłoszenia wyników po pierwszym etapie równie dobrze mogłaby skończyć się tym, że nasi wybrani bohaterowie wracają do domów. Statystycznie powinniśmy mieć 1,5 bohatera w Finałach, mieliśmy ich o wiele więcej. Podobny układ zawarłem z naszymi bohaterami. Byliśmy w tym razem, nieważne dokąd dotrą – czy dojdą na szczyt, czy odpadną. Ten rodzaj zaufania między ekipą a bohaterami stał się fundamentem tego filmu.

Film „Pianoforte” wyprodukował Maciej Kubicki z Telemark, który odpowiadał także za świetnie przyjęte i nagradzane na międzynarodowych festiwalach dokumenty kreacyjne „Over the Limit” (2017) czy „Wiatr. Thriller dokumentalny” (2019). Polskimi koproducentami są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (Artur Szklener, Joanna Chorzępa), Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy (Anna Spisz) oraz MX35 (Mateusz Wajda, Paweł Ziemilski). Film „Pianoforte“ powstał w koprodukcji także z nadawcami HBO Max (Hanka Kastelicova) i BBC Storyville (Lucie Kon). Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na film „Pianoforte” do kin od 16 lutego.

Źródło informacji i zdjęcia: NIFC.

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
spot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Startuje projekt Visegrad Jazz Exchange

Fundacja JAZZ PO POLSKU, wraz z partnerami z krajów...

Polacy wydali 0,5 mld zł na aukcjach dzieł sztuki. Co licytowali? 

W 2023 r. polscy kolekcjonerzy wydali na aukcjach ponad...

Polska sztuka wkracza na pokłady samolotów 

Polskie Linie Lotnicze LOT i Muzeum Narodowe w Warszawie...

Muzeum w Szydłowcu. Jubileusz, nowa wystawa oraz unikatowe lirnicze jam session

W 1968 roku powołane zostało Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych...