KOŁO to międzynarodowa marka

– Nasz sukces to fenomenalny zespół, mądre zarządzanie i umiejętność reagowania na zmiany. Marka KOŁO jest ogólnie dostępna, ale jest też pożądana wśród klientów, bo począwszy od produkcji, technologii, logistyki, oferty produktowej, a skończywszy na designie, komunikacji i marketingu udało nam się stworzyć firmę na absolutnie zachodnioeuropejskim poziomie. Brand KOŁO to wielka wartość. Nasza marka wybija się ponad kategorie, bo jest postrzegana szerzej niż tylko materiały wykończeniowe. Jednym z jej filarów jest oczywiste powiązanie z polskością. Jest nagradzana i zbiera takie laury jak SUPERBRANDS, które to wyróżnienie otrzymaliśmy w tym roku aż w dwóch kategoriach!

Jak dziś wygląda firma KOŁO?

– Przeprowadziliśmy ją od zakładów państwowych o niskiej produktywności do świetnie rozwijającej się firmy. Niewiele osób ma świadomość, że produkty marki KOŁO znajdują się w tak wielu zagranicznych obiektach, np. w pięciogwiazdkowym hotelu Pullman w Katarze. To są perełki, ale pokazują, że w nasze produkty potrafimy wyposażać bardzo prestiżowe wnętrza. Druga rzecz to marka, bardzo dobrze kojarzona, mająca świetne asocjacje, jeśli chodzi o jakość, ale też i design. Trzecia sfera, to wspomniana aktywność w przestrzeni publicznej. Kolejny element, który udało się nam zbudować to zespół. Z przyjemnością patrzę, jak ludzie się rozwijają, uczestniczą w szkoleniach, jakie miejsce wielu z nich zajmuje w organizacji korporacyjnej, jakimi projektami strategicznymi się zajmują. Przyglądam się rankingom pracodawców w poszczególnych województwach i to KOŁO często konkuruje łeb w łeb z wielkimi, uznanymi światowymi korporacjami. To pokazuje, że nasi ludzie są świetni, tworzą wspaniały team. Jestem dumny z tego, że gdy w 2004 r. przychodziłem do firmy, już wtedy była ona bardzo nowoczesną, fajną organizacją, co było zasługą mojego znakomitego poprzednika. Jednak np. świadcząc produkcję na rzecz innych podmiotów grupy Sanitec, produkowaliśmy głównie najprostsze technicznie modele, o niskim koszcie wytworzenia. Obecnie mamy zakłady rozwijające innowacyjne produkty, zajmujemy się produkcją trudnych modeli, dużo bardziej wymagających technicznie i jakościowo. To wiąże się bezpośrednio z rozwojem technologii. Jest dużo trudniej wytworzyć wyszukaną, designerską umywalkę niż prosty produkt, bo to wymaga doświadczenia oraz kompetencji, i to są nasze atuty. To właśnie w Polsce mamy największe w grupie kapitałowej Centrum Rozwoju Produktów Ceramicznych, bo gwarantujemy niski koszt, ale też wysoką jakość i eksperckość.

W czym tkwi sukces KOŁA?

– Sukces udało się osiągnąć dzięki ludziom i konsekwencji, umiejętności szukania i korzystania ze wszystkich możliwych szans, z pomocy publicznej zarówno krajowej, jak i funduszy europejskich. Mam też takie poczucie, że zawsze staraliśmy się być innowacyjni. Naszym celem jest zrobić coś inaczej i być pierwszymi.

Czy napotyka pan na przeszkody w rozwijaniu biznesu?

– Przede wszystkim widać straszną pogoń za ceną zarówno osób prywatnych, jak i zarządców publicznych. Powstają często bardzo prestiżowe obiekty, w których łazienka jest wyposażana na końcu i to w niskiej jakości elementy, absolutnie nieidące w parze z jakością architektury i innych materiałów. Po drugie, przeszkodę stanowi trudne środowisko przepisów prawnych w Polsce i wszechobecna biurokracja. Ostatnia rzecz, która mi przeszkadza, to ciągle mało atencji do podkreślania znaczenia innowacyjności. Wsparcie państwa i środki publiczne na innowacyjność są w dalszym ciągu niewielkie.

Dziękuję za rozmowę.

Cały wywiad w numerze 11/2014 Eurogospodarki.
 

Poprzedni artykułDyplomacja w natarciu
Następny artykułChiny wyprzedziły USA!

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

REKLAMAspot_img
PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img
REKLAMAspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wpływ konfliktu na ukraińskie płace

Od stycznia br. siła nabywcza ukraińskich pensji spadła średnio...

„Chcę wyjechać na wieś…”

Po raz kolejny zmalała liczba ludności kraju – tym...

Chiny wyprzedziły USA!

Jak stwierdzono w raporcie MFW, opublikowanym 7 października br.,...

Fundusz Senioralny

Pieniądze można dostać z Gdańskiego Funduszu Senioralnego przeznaczonego dla...