Nagrody „Przyjaźni Środowisku” rozdane

Niewątpliwie ten zaszczytny patronat sprawia, że od lat Narodowy Konkurs Ekologiczny cieszy się wielką popularnością wśród samorządów, przedsiębiorstw oraz  – zwłaszcza w ostatnich latach – placówek oświatowych. Spowolnienie gospodarki i spadek wpływów budżetów samorządowych nie zaważyły na liczbie nadesłanych wniosków, która była nieznacznie niższa niż w ostatnich latach.
Podstawowym celem konkursu jest popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Konkurs daje możliwość zapoznania się ze stanem środowiska w regionach i jakością działań dla poprawy stanu środowiska podejmowanych przez samorządy, firmy i młodzież szkolną.
O tytuł laureata jednej z pięciu kategorii: „Samorząd Przyjazny Środowisku”, „Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku”, „Promotor Ekologii”, „Wolni od azbestu” oraz „Europejska Nagroda Polityczna” ubiegało się blisko 300 podmiotów. Podobnie jak w latach ubiegłych najbardziej obleganą kategorią był „Promotor Ekologii”, w której oceniano zrealizowane przez placówki oświatowe, samorządy i przedsiębiorstwa akcje edukacyjne.
W tym roku Narodowa Rada Ekologiczna postanowiła po raz pierwszy przyznać nagrody uznaniowe „Partnera Polskiej Ekologii” firmom i samorządom za ciekawe i innowacyjnie zrealizowane projekty.
Galę główną w hotelu Sofitel Victoria poprzedziły dwie mniejsze gale. Pierwsza miała miejsce do południa w Ministerstwie Edukacji, gdzie wiceminister Krzysztof Stanowski przyjął laureatów kategorii „Promotor Ekologii” w imieniu patrona honorowego tej kategorii – minister Katarzyny Hall. Podczas uroczystości minister Stanowski podkreślił wielkie znaczenie działań w ramach edukacji oraz zaangażowania dzieci i młodzieży w tworzenie przedsięwzięć na rzecz środowiska oraz poprawy stanu świadomości o nim. Zadowolony był szczególnie z ogromnego udziału w konkursie przedszkoli, co uważał za dobry prognostyk dla przyszłości polskiego środowiska. Wszyscy laureaci i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy od minister Hall.
Laureatów kategorii „Samorząd Przyjazny Środowisku” oraz „Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku” podjął w gmachu Ministerstwa Środowiska patron honorowy tych kategorii, Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Janusiewicz. Na uroczystej gali z udziałem wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Ochrony Środowiska Michała Wojtczaka i wiceministra środowiska Janusza Zalewskiego podsumował wyniki XI edycji NKE. Wyraził zadowolenie z tak wielu inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce na rzecz ochrony środowiska, zwłaszcza w regionach, które kiedyś cieszyły się złą sławą, jeśli chodzi o stan środowiska naturalnego. Pogratulował laureatom i wyróżnionym, życząc dalszych sukcesów. Podkreślił, że „prezydencki” Narodowy Konkurs Ekologiczny oraz „ministerialny” Lider Polskiej Ekologii doskonale wzajemnie się uzupełniają, zachęcając do aktywizacji działań proekologicznych. Laureaci i wyróżnieni otrzymali dyplomy od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Zgodnie z wieloletnią tradycją Gala Laureatów i Wyróżnionych XI edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” rozpoczęła się o godzinie 19 w gościnnych salach hotelu Sofitel Victoria. Prowadziła ją aktorka Joanna Jabłczyńska z podsekretarzem Narodowej Rady Ekologicznej Krzysztofem Masiukiem. Imprezę zaszczyciła liczna grupa VIP-ów związanych z ochroną środowiska, m.in. przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Ochrony Środowiska senator Michał Wojtczak, senatorowie RP: Andrzej Miziołek i Zbigniew Pawłowicz, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Regionalnego Bronisław Dutka, Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Janusiewicz, wiceminister środowiska Janusz Zalewski, wiceminister rolnictwa Marian Zalewski oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Władysław Majka.
Można było dostrzec wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska i prezesów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz byłych ministrów gospodarki (Henryka Bochniarz, Piotr Woźniak, Tomasz Wilczak) i środowiska (Maciej Rudnicki).
Krótko po wręczeniu trofeów przybył przewodniczący Parlamentu Europejskiego i jednocześnie przewodniczący Narodowej Rady Ekologicznej – prof. Jerzy Buzek. Dostosowując się do balowych klimatów, jakie zdążyły nastać, w humorystycznych słowach podsumował edycję konkursu. Stwierdził, że każdy nadesłany wniosek to sukces dla Polski i jej stanu środowiska naturalnego. Podziękował organizatorom za tak wielki trud organizacyjny, warty podkreślenia szczególnie w roku spowolnienia gospodarki.
Koniec oficjalnej części był sygnałem do rozpoczęcia V balu „Przyjaznych Środowisku”, który rozpoczął występ Joanny Jabłczyńskiej i zespołu Vini Band.
W kuluarach toczyły się do rozmowy niemal do końca balu. Można było zauważyć głód wymiany poglądów między samorządowcami i przedsiębiorcami a decydentami naszej polityki, dający się zauważyć w oblężeniu VIP-ów.
Lista laureatów i wyróżnionych znajduje się na oficjalnej stronie Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”: http://www.przyjazni-srodowisku.pl
ANNA WĘGLEWSKA
źródło: Eurogospodarka 3/2010
 

Udostępnij wpis:

Zapisz się na Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi artykułami, tematami i wydarzeniami.

PROJEKT CHARYTATYWNY GLORIA VICTISspot_img

Popularne

Podobne
Podobne

Wpływ konfliktu na ukraińskie płace

Od stycznia br. siła nabywcza ukraińskich pensji spadła średnio...

„Chcę wyjechać na wieś…”

Po raz kolejny zmalała liczba ludności kraju – tym...

Chiny wyprzedziły USA!

Jak stwierdzono w raporcie MFW, opublikowanym 7 października br.,...

Fundusz Senioralny

Pieniądze można dostać z Gdańskiego Funduszu Senioralnego przeznaczonego dla...