Strona główna Archiwum Litewska tradycja i nowoczesność

Litewska tradycja i nowoczesność

0

Od 1998 r. zaczęto przygotowywać leczenie oraz inne usługi na odpowiednim poziomie. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać nowe hoteliki i pensjonaty, oko przyciągają pięknie odrestaurowane przedwojenne drewniane wille. Prywatyzowane są kolejne sanatoria.
W ekspresowym tempie odrestaurowano przedwojenną lecznicę druskiennicką. Marmurowe wnętrza, pokoje relaksu, wanny ziołowe, wertykalne, wirowe, z jodem, bromem, terpentyną, masaż podwodny, prysznic cyrkularny, łaźnia parowa, masaże różnych typów. Oddany do użytku park wodny okazał się strzałem w dziesiątkę. Jest to największy tego typu park na wschód od Wisły (23 tys. m2). Miasto jest nie do poznania – nakłady inwestycyjne (z różnych źródeł) wzrosły z 2 mln litów w 1999 r. do 140 mln litów w 2009 r.
Druskienniki realizują kolejne inwestycje turystyczne. Kończą budowę jedynego w tym regionie krytego centrum narciarskiego. Zakłada się, że rocznie przez stoki przewinie się co najmniej 150 tys. turystów. Za całodzienny pobyt na stoku trzeba zapłacić 49 litów (w weekendy więcej o 20 litów!). Dostać się do trasy narciarskiej będzie można nie tylko szosą, drogą, samochodem, rowerem, ale także… kolejką linową! Pobiegnie ona od parku wodnego nad Niemnem w kierunku wsi Mizarai, gdzie zlokalizowano kryty stok. Czas przejazdu w oszklonych wagonikach obliczono na pięć minut. W planach jest jeszcze budowa niewielkiego lotniska.
Ministerstwo gospodarki Litwy ogłosiło rok 2011 rokiem turystyki zdrowotnej. Resort szacuje, że przeciętny turysta dziennie wydaje 210 litów, podczas gdy korzystający także z usług zdrowotnych – 350 litów. Opracowana zostanie strategia rozwoju tego kierunku wypoczynku na lata 2011-2020. Chodzi nie tylko o zwykłe usługi medyczne, ale i rehabilitację, SPA, programy piękności, fizykoterapię itp. W tym roku Litwa chce także przyciągnąć turystów aż z Ameryki Południowej i Azerbejdżanu. Turystyka daje Litwie 4,4% PKB.
JAN WYGANOWSKI
Cały artykuł w numerze 7/2011 Eurogospodarki